V Praze vystoupí Orchestr mladých Evropské unie pod vedením Vasilije Petrenka

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina vystoupí 31. července Orchestr mladých Evropské unie pod taktovkou šéfdirigenta londýnské Královské filharmonie Vasilije Petrenka. Jako sólista se ve violoncellovém koncertu Antonína Dvořáka představí německo-francouzský virtuos Nicolas Altstaedt. Pražský koncert orchestru, který je složen z talentovaných mladých evropských hudebníků, je součástí jeho evropského turné. Zahrnuje mimo jiné koncerty v Berlíně, Hamburku, Vídni či Amsterdamu.
Vasilij Petrenko (foto slippedisc.com)

Orchestr vystoupil v Praze naposledy před deseti lety, kdy jej publikum v Dvořákově síni zahrnulo bouřlivými ovacemi vestoje. Tentokrát se pražskému publiku vedle Dvořákova violoncellového koncertu h moll představí také v Mahlerově 5. symfonii. Adagietto z této symfonie použil slavný režisér Visconti k vytvoření atmosféry svého filmu Smrt v Benátkách,“ uvádí mluvčí pořadatelské agentury.

Šéfdirigent orchestru Vasilij Petrenko pochází z Petrohradu a v loňském roce byl jmenován uměleckým ředitelem londýnské Královské filharmonie, patří k nejvyhledávanějším dirigentům současnosti. Pravidelně vystupuje se všemi významnými orchestry světa. V České republice se například představil na festivalu Pražské jaro, který v roce 2012 s Českou filharmonií zahajoval a o tři roky později s Královským liverpoolským filharmonickým orchestrem 70. ročník festivalu uzavřel.

Orchestr mladých Evropské unie soustřeďuje kolem 140 mladých hudebníků ve věku od 14 do 24 let. Jsou v náročném konkurzu vybíráni znovu každým rokem. Těleso financují Evropská komise, Evropský parlament, vlády členských zemí unie a soukromí sponzoři. Jeho prvním uměleckým ředitelem byl dirigent Claudio Abbado. Orchestr byl založen rozhodnutím Evropského parlamentu. Patronát nad ním převzali předsedové vlád členských zemí EU, ministři zahraničních věcí a ministři kultury zúčastněných zemí.

Hlavním účelem založení orchestru v roce 1978 bylo demonstrovat hudbou bohatou kulturní dimenzi EU a spolupráci a jednotu evropského mládí jako symbol evropských ideálů. Vystupoval již nejen v Evropě, ale také v Asii a v Severní i Jižní Americe. Loni v rámci vzpomínková ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války zahrál pod Vítězným obloukem v Paříži skladbu Bolero Maurice Ravela.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat