V Praze vystoupí rumunská operní hvězda Angela Gheorghiu

Angela Gheorghiu, dle New York Sun nejpůvabnější a nejnadanější operní hvězda na světě, se vrací do Prahy po dlouhých jedenácti letech, aby znovu okouzlila nadšené příznivce. Nejkrásnější světové operní árie předvede spolu s albánským tenoristou Saimirem Pirgu. Doprovodí ji Český národní symfonický orchestr pod taktovkou bulharského dirigenta Naydena Todorova.
Angela Gheorghiu (foto Cosmin Gogu)
Angela Gheorghiu (foto Cosmin Gogu)

Slavná sopranistka Angela Gheorghiu se narodila v malém rumunském městě Adjud. Od útlého dětství bylo zřejmé, že se stane zpěvačkou, jejím osudem byla hudba. Navštěvovala střední hudební školu v Bukurešti a absolvovala Národní hudební univerzitu v Bukurešti, kde studovala u pozoruhodné učitelky hudby Mii Barbu. Skvostným hlasem a oslnivým jevištním projevem se brzy zařadila mezi největší mezinárodní operní superstar.

Na mezinárodní scéně debutovala v roce 1992 v Covent Garden jako Mimì v Bohémě a v témže roce pak ve Vídeňské státní opeře a ve stejné roli o rok později i v Metropolitní opeře. V Královské opeře Covent Garden poprvé zazářila jako Violetta v Traviatě v roce 1994, tehdy BBC poprvé a naposledy v historii televize a opery změnila pravidla a operu odvysílala živě. Po debutu v Královské opeře vystupovala v předních světových operních domech a koncertních síních po celém světě, její repertoár zahrnuje mimo jiné Mimì v Bohémě, Violettu v Traviatě, Juliettu (Roméo et Juliette), Nedda (Pagliacci), Adina (L’elisir d’amore), Amélie (Simon Boccanegra), Tosca, Magda (La rondine), Markétka ve Faustovi, Micaëla (Carmen), Liù (Turandot), Charlotte ve Wertherovi a Adriana Lecouvreur.

Angela Gheorghiu nahrávala pro EMI Classics/Warner Classics a Decca, získala řadu mezinárodních uměleckých ocenění, včetně La Médaille Vermeille de la Ville de Paris, ocenění Chevalier a Officier de l’Ordre des Arts et des Lettres, vyznamenání Nihil Sine Deo od rumunského krále Michala I., Evropské kulturní ceny za hudbu, ceny Victoire d’Honneur, několika cen Gramophone a dvakrát ocenění Umělkyně roku na Classical BRIT Awards.

Angela Gheorghiu ztvárnila titulní roli ve filmu Benoîta Jacquota Tosca, který posbíral nadšené kritiky. V roce 2001 se zúčastnila uvedení filmu na filmovém festivalu v Benátkách. Zpívala také Juliettu ve filmu Roméo et Juliette.

Angela Gheorghiu rovněž vystoupila na slavnostním znovuotevření Královské opery (1999) a Teatro Malibran v Benátkách (2001). Zpívala na Zlatém jubileu královny Alžběty II. na půdě Buckinghamského paláce (2002) a na koncertu k udělení Nobelovy ceny za pietu (2003). Angela Gheorghiu zpívala také na koncertě pro papeže Jana Pavla II. v Castel Gandolfo (2002). V roce 2005 zpívala při otevření Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii za přítomnosti španělské královny Sofie a na slavnostním večeru ke stříbrnému jubileu nizozemské královny Beatrix v Amsterdamu.

V roce 2007 ztvárnila roli Fanny ve světové premiéře opery Vladimíra Cosmy Marius a Fanny v Marseille. V roce 2011 zpívala při znovuotevření Velkého divadla v Moskvě a při slavnostním otevření amfiteátru Katara v katarském Dauhá, kde zazněla hudba, kterou speciálně pro ni složil legendární řecký skladatel Vangelis. V roce 2012 byla pozvána vystoupit na oslavě diamantového jubilea královny Alžběty II. v Královské opeře. Angela Gheorghiu byla třikrát hlavní hvězdou koncertu Last Night of the Proms v Londýně, a to v Royal Albert Hall (2003) a v Hyde Parku (2000, 2006).

V říjnu 2018 v Londýně pokřtila svou první autobiografii – Angela Gheorghiu: A Life for Art, kterou napsala společně s Jonem Tolanskym.

V únoru 2021 se Angela Gheorghiu angažovala na pomoc hudebníkům newyorské Metropolitní opery (MET), kteří kvůli zrušení svých představení v důsledku pandemie přišli o příjmy, výtěžek byl pomohl více než 150 hudebníkům Met v nouzi.

V únoru 2022 oslavila třicáté výročí svého působení v Královské opeře v Londýně, kde s velkým ohlasem kritiky i veřejnosti reprízovala Tosku.

Na pódiu spojila svůj jedinečný hlas s takovými hvězdami jako Andrea Bocelli, Plácido Domingo, Luciano Pavarotti, Bryn Terfel, Rolando Villazón, Jonas Kaufman a Roberto Alagna.

V dějinách opery září Angela Gheorghiu jako drahokam: nejen jako pěvkyně/herečka s výjimečnou pěveckou technikou a hlubokou dramatickou a hudební inteligencí, ale také jako okouzlující bytost, která si svým projevem lehce získává srdce i duši obecenstva a přirozeně přináší to nejhodnotnější z operního umění široké světové veřejnosti.

Koncert pořádá JV Classics s.r.o., vstupenky zakoupíte v síti TicketPortal.

Angela Gheorghiu: Diva Forever
16. listopadu 2024, 19:30 hodin
Obecní dům, Smetanova síň

Program
1 – G. Bizet: Carmen – “Overture” (Český národní symfonický orchestr)
2 – G. Händel: Rinaldo – “Lascia ch’io pianga” (Angela Gheorghiu)
3 – G. Bizet, Carmen, „La Fleur que tu m’avais jetée“ (Saimir Pirgu)
4 – G. Puccini: Tosca – “Mario, Mario” (Angela Gheorghiu a Saimir Pirgu)
5 – G. Puccini: Le Villi – “La Tregenda” (Český národní symfonický orchestr)
6 – A. Boito: Mefistofele – L’altra notte in fondo al mare” (Angela Gheorghiu)
7 – G. Puccini: Tosca “E lucevan le stelle” (Saimir Pirgu)
8 – G.Puccini: La Boheme – “O soave fanciulla” (Angela Gheorghiu a Saimir Pirgu)
-přestávka-
9 – G. Verdi: Nabucco – “Overture” (Český národní symfonický orchestr)
10 – G. Verdi: Un ballo in maschera – “Morro, ma prima in grazia” (Angela Gheorghiu)
11 – G. Verdi: Ernani “Mercè, diletti amici… Come rugiada al cespite” (Saimir Pirgu)
12 – U. Giordano: Andrea Chenier – “Vicino a te” (Angela Gheorghiu a Saimir Pirgu)
13 – P. Mascagni: Cavalleria Rusticana – “Intermezzo” (Český národní symfonický orchestr)
14 – F. Cilea: L’Arlesiana “È la solita storia del pastore” (Saimir Pirgu)
15 – G. Puccini: Madama Butterfly – “Un bel di, vedremo” (Angela Gheorghiu)
16 – G. Verdi: La traviata – Brindisi “Libiamo..” (Angela Gheorghiu a Saimir Pirgu)

Účinkující
Angela Gheorghiu – soprán
Saimir Pirgu – tenor
Nayden Todorov – dirigent
Český národní symfonický orchestr

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments