V Praze zastaví kulturní festival, konaný v lůžkovém vlaku

První kulturní festival, který se koná v lůžkovém vlaku a projíždí Evropou – Europe Endless Express, dnes v dopoledních hodinách dorazí na pražské Hlavní nádraží.

Europe Endless Express - festival v lůžkovém vlaku (foto FB Europe Endless Express)
Europe Endless Express – festival v lůžkovém vlaku (foto FB Europe Endless Express)

Vlak vyjel z Amsterdamu 30. června, v poslední den nizozemského předsednictví v Radě Evropské unie, a symbolicky jej předá 1. července v Bratislavě. Součástí akce je program účastníků v pražském Divadle Archa.

Mezi šesti sty cestujícími na cestě napříč evropským kontinentem jsou spisovatelé, divadelníci, vědci a novináři. Výprava se po příjezdu na pražské Hlavní nádraží přesune do Divadla Archa. Zde účastníky čeká program vytvořený nizozemsko-vlámským kolektivem Wunderbaum ve spolupráci s tanečníky 420PEOPLE, členy skupiny Ztohoven a kapelou Allstar Refjúdží Band.

„Lůžkový vlak zde samozřejmě slouží jako metafora. Je to ideální prostředek pro znovuobjevování Evropy, toho co ji spojuje a definuje, ideální prostředí pro zkoumání současné krize identity. Vydáváme se na cestu za společným myšlením, za poznáním. Cestující vyrážejí na cestu bez informací o jízdní trase. S otevřenou myslí tak mohou prozkoumat evropský prostor nejen z perspektivy měst a vžitých sloganů,“ sdělil iniciátor projektu Caspar van Gemund.

Europe Endless Express - festival v lůžkovém vlaku (foto FB Europe Endless Express)
Europe Endless Express – festival v lůžkovém vlaku (foto FB Europe Endless Express)

Kulturní akce provázely v roce 2009 i předání předsednictví Česka Evropské unii do rukou Švédska. Symbolické předávání předsednictví začalo v Praze během hudebního festivalu United Islands, kdy tehdejší český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle a jeho předchůdce v úřadě Alexandr Vondra věnovali uprostřed Vltavy sud piva chargé d’affaires švédského velvyslanectví v Praze Rolfu Ericssonovi. Štafetu kulturních doprovodných akcí si obě země předaly v rámci operního festivalu Smetanova Litomyšl. Švédové k zahájení své „vlády“ v unii uspořádali ceremoniál, na němž zazněla i Humoreska od Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky