V Praze zazní Beethovenův Trojkoncert ve světovém obsazení

Do Prahy přijíždí klavírní trio ve složení Baiba Skride (housle), Lauma Skride (klavír) a Harriet Krijgh (violoncello). V úterý 3. prosince provede společně s PKF — Prague Philharmonia pod taktovkou slovinského dirigenta Simona Krečiče ve Dvořákově síni Rudolfina Beethovenův Trojkoncert pro housle, violoncello a klavír C dur.
Baiba a Lauma Skride, Harriet Krijgh (foto Marco Borggreve)

Sestry Skrideovy tvoří světoznámé „Duo Skride“ již řadu let. Společně s Harriet Krijgh a Lise Berthaud pak založily v roce 2016 Skride Piano Quartet, jenž letos v dubnu vydal svou debutovou nahrávku ve vydavatelství Orfeo z děl Mozarta, Brahmse a Mahlera. Všechny tři interpretky se mohou rovněž pyšnit obdivuhodnou sólovou kariérou. Jejich bohaté zkušenosti jak ze sólové, tak komorní hry a zaujetí PKF — Prague Philharmonia repertoárem 18. a počátku 19. století tak slibují jedinečný večer.

Celá dramaturgie koncertu se tentokráte váže k období klasicismu. Beethovena doplní Symfonie č. 104 D dur s přízviskem „Londýnská“ Josepha Haydna a První symfonie rovněž v tónině D dur Sergeje Prokofjeva, který zaujal v dějinách hudby neopomenutelné místo jako jeden ze zakladatelů neoklasicismu. „Tento koncert vnímám tak trochu jako poctu dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi. Večer totiž otevřeme dílem, které měl velice rád, Prokofjevovou První symfonií. Sergej Prokofjev se netajil tím, že tuto svou symfonii zkomponoval po vzoru Josepha Haydna. Bude zajímavé porovnat, jak se na skladatelské tvorbě podepíše 200 let časového rozdílu,“ říká patron koncertu, klarinetista Jan Brabec. Orchestr povede v českém debutu dirigent Simon Krečič, umělecký ředitel Opery Slovinského národního divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat