V soutěži Antonína Dvořáka se utkají pěvci ze sedmnácti zemí

Do 56. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se přihlásilo 87 pěvců a pěvkyň ze sedmnácti zemí. Pořadatelé registrují zvýšený zájem o kategorii Operní naděje.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka)
Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka)

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka bude probíhat 4. až 11. listopadu v Karlových Varech. Vyvrcholí 11. listopadu v Karlovarském městském divadle finálovým kolem kategorií Junior a Opera. Účastníci finále zazpívají s doprovodem Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Jiřím Štruncem.

Soutěž je otevřená pro pěvce a pěvkyně do 35 let. Ke dvěma kategoriím Junior a Opera přibyly v roce 1996 kategorie Píseň a v roce 2014 kategorie Operní naděje pro pěvce a pěvkyně od 16 do 20 let. “Třiadvacet účastníků v letošní soutěži operních nadějí potvrzuje, že mladí pěvci z celé Evropy mají zájem se soutěže zúčastnit,” uvedla producentka festivalu Jana Beranová.

Výkony pěvců bude hodnotit porota, ve které letos zasednou její předseda Peter Dvorský, Magdaléna Hajóssyová, Zdeněk Šmukař, Ondřej Hučín, Monika Brychtová a další osobnosti.

V Karlovarském městském divadle se 11. listopadu uskuteční závěrečný operní galakoncert vítězů a laureátů spojený s předávání cen. Půjde o přibližně dvacet zvláštních cen operních scén včetně Národních divadel, symfonických orchestrů, hudebních festivalů, společností, měst a osobností. Tyto ceny jsou většinou spojeny s pozváním k honorovanému hostování, nastudování operní role nebo koncertní příležitosti.

Pořadatelé soutěže se v minulých letech potýkali s malým zájmem mužských soutěžících. Loni byli s účastí tří desítek pěvců spokojeni. Letos se přihlásilo 19 mužů a 68 žen.

Rozpočet Dvořákovy pěvecké soutěže se zvýšil z loňských přibližně 1,5 milionu korun na letošních 1,9 milionu korun.

Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se loni přihlásilo 97 pěvců z patnácti zemí. Rekord tak zůstal 40. ročníku s téměř 120 účastníky. Soutěž vznikla v roce 1966, aby rozvinula tehdejší pěvecké školy a dala příležitost mladým zpěvákům. V soutěži v minulosti uspěli například Roman Janál, Gabriela Beňačková, Eva Urbanová a Adam Plachetka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments