V továrně na klavíry Bösendorfer hořelo

V noci z 19. na 20. září 2023 zničil jednu z budov továrny na klavíry Bösendorfer v Rakousku rozsáhlý požár. Na místě zasahovalo 80 hasičů.
Ilustrační foto (zdroj Bösendorfer Klavierfabrik)
Ilustrační foto (zdroj Bösendorfer Klavierfabrik)

Přístavba jednoho z nejstarších výrobců klavírů na světě vyhořela, zničená je také velká část firemního archivu. Na místě podle rakouské veřejnoprávní televize zasahovalo na 15 hasičských vozů a 80 hasičů, kteří se pokoušeli dostat požár pod kontrolu a zabránit jeho dalšímu šíření.

Událost nahlásili místní obyvatelé kolem půl jedenácté večer. „Když dorazily první jednotky, byla hospodářská budova již zcela zachvácena plameny,“ řekl vedoucí operací a velitel hasičského sboru Christian Pfeiffer. „Vzhledem k tomu, že se jedná o archiv, požár postupoval rychle kvůli obrovskému množství papíru.“

Likvidace trvala dvě a půl hodiny, během nichž se zřítila část střechy přístavku. Hasičům se podařilo zabránit dalšímu šíření plamenů – sousední přilehlá výrobní budova zůstala nezasažena.

Škoda pravděpodobně přesáhne 300 000 eur. Vyšetřovatelé hned na počátku vyšetřování vyloučili úmyslné zapálení. Za pravděpodobnou příčinu označili závadu na elektrickém zařízení, které stálo na jednom ze stolů. Požár zřejmě vypukl v budově továrního archivu již v úterý v odpoledních hodinách, kdy nepozorovaně doutnal. Během odpoledne a večera se pak rozšířil.

Firma Bösendorfer byla založena v roce 1828, v roce 1830 se stala oficiálním výrobcem klavírů pro rakouského císaře, v oblibě je měl i Franz Liszt, který údajně prohlásil, že klavíry vyrobené firmou Bösendorfer nebo Bechstein jsou jediné, které vydrží jeho vystoupení.

Současná továrna na výrobu klavírů Bösendorfer ve Wiener Neustadtu jižně od Vídně byla otevřena v roce 1973 a vyrábí se v ní všechny nástroje Bösendorfer – za rok se zde vyrobí ručně téměř 300 klavírů. Od roku 2008 patří firma japonské skupině Yamaha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments