Vadim Petrov získal Zlatou cenu OSA za přínos české hudbě

Hudební skladatel, zpracovatel, klavírista a profesor hudební teorie a skladby na Pražské konzervatoři Vadim Petrov získal Zlatou cenu Ochranného svazu autorského (OSA) za rok 2014 za přínos české hudbě. V databázi Ochranného svazu autorského má registrováno devět set sedmdesát osm skladeb. Do Zlatého fondu OSA byl in memoriam zapsán dramaturg, textař, publicista, scenárista a autor rozhlasových her Ivo Fischer. Do Zlatého fondu OSA byla dále zapsána skladba Modlitba pro Martu autorů Jindřicha Brabce a Petra Rady známá v podání Marty Kubišové.

Svaz nejúspěšnější skladatele populární a vážné hudby, textaře a nakladatele za rok 2014 vyhlásil na čtvrtečním slavnostním večeru v pražském Divadle Hybernia. „Výroční ceny OSA jsou především oslavou tvorby a talentu, ale také symbolickou příležitostí poděkovat těm, kteří náš život svojí tvorbou činí barevnější. Myslíme i na budoucnost hudební tvorby, a proto podporujeme i mladé autory do třiceti let, kteří kromě ocenění získávají navíc finanční příspěvek na jejich novou tvorbu,“ uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Cenu v kategorii Populární skladba roku získali stejně jako loni Richard Krajčo a Petr Harazin za píseň Cesta složenou pro skupinu Kryštof. Petr Harazin ze skupiny Nebe se zároveň stal Nejúspěšnějším mladým autorem v oblasti populární hudby, Martin Klusák pak Nejúspěšnějším mladým autorem v oblasti hudby vážné. Koncert roku odehrála skupina Lucie. Jejím členům patří i další ocenění – nejúspěšnějším skladatelem populární hudby byl vyhlášen David Koller a jeho spoluhráč z Lucie Robert Kodym zvítězil v kategorii Nejúspěšnější textař.

Vážnou skladbou roku se stala Bohemian Nostalgia od houslisty Pavla Šporcla. Nejúspěšnějším skladatelem vážné hudby je hudební skladatel, publicista, moderátor a rozhlasový manažer Lukáš Hurník. Nejúspěšnějším nakladatelem se stala společnost ProVox Music Publishing. Nejúspěšnějším autorem v zahraničí byl Vladimír Kočandrle, bývalý textař a skladatel skupiny OK Band, který zastává vedoucí funkci v tuzemské pobočce hudební společnosti Warner Music. Cena za propagaci a šíření české hudby si odnesl hudební publicista, režisér a producent Antonín Matzner.

OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. Spravuje autorská majetková práva k hudebním dílům. Svazu loni vzrostly příjmy o téměř pět procent na 900 milionů korun. Loňský rok tak byl pro svaz nejúspěšnějším v historii. Autorské odměny činily 681,9 milionu korun, rozúčtovány byly mezi 119.262 zahraničních a českých autorů na 416.375 skladeb.

OSA má i své odpůrce. Letos se v Praze například uskutečnila oslava 10. výročí Svazu nezávislých autorů (SNA), který se od svého začátku vymezuje proti kolektivním správcům autorských práv.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky