Vánoce s BCO: Nové mystérium aneb Vyprávění o hudbě, která neumí kázat

Třetí díl z cyklu Neviditelné město souboru BCO se odehraje ve vánoční atmosféře husitského chrámu v Brně – Tuřanech. Nové mysterium poodkrývá tajemství, která ve všech společnostech i náboženstvích zahalují období zimní rovnodennosti. Láska, radost, společenství, štěstí i víra jsou obsaženy ve skladbách vybraných skladatelů a skladatelek dvacátého i jednadvacátého století.
Brno Contemporary Orchestra: Nové mystérium – Pavel Šnajdr, Husův sbor, Brno – Tuřany (zdroj Brno Contemporary Orchestra)
Brno Contemporary Orchestra: Nové mystérium – Pavel Šnajdr, Husův sbor, Brno – Tuřany (zdroj Brno Contemporary Orchestra)

Ve světové premiéře zazní kompozice ARBOR (Strom) od Maria Buzziho, která je úžasnou kronikou jedné rodiny i nás všech Středoevropanů. V české premiéře pak zazní Štědrovečerní koncert Luigiho Dallapiccoly na překrásný, láskyplný text Jacopone de Todiho a snivá roční období od nedávno zesnulé Kaii Saariaho. Klid a mír nabídne meditativní kompozice tatarské skladatelky Sofie Gubaiduliny a na závěr již tradiční Hra s jesličkami od Miloslava Kabeláče připomene krásnou tradici vánočních koled.

V rámci dvou koncertů se rozezní nejprve Evangelický kostel v Boskovicích a den poté Husův sbor v Tuřanech. Inspirací pro třetí díl cyklu Neviditelné město byl Vánočnímu sjezdu Antroposofické společnosti, proto bude nedílnou součástí brněnského koncertu též architektura budovy, ve které se koncert odehrává – chrám církve československé husitské v Tuřanech, postavený v letech 1927-28 tuřanským rodákem, architektem Jaroslavem Kinclem a oltářní obraz Světlo pravdy ve tvaru půloblouku, namalovaný v roce 1935 Rudolfem Kunderou. Vše bude navíc doplněno tanečními intervencemi Kristýny Kmentové v choreografii Martina Svobodníka a krátkou přednáškou Aleše Filipa o Rudolfu Kunderovi a jeho „tuřanské epopeji“.  

„Inspirací dalšího z výletů do Neviditelného města souboru Brno Contemporary Orchestra byl Vánoční sjezd antroposofické společnosti, který proběhl kolem Vánoc v roce 1923. Právě zde bylo formulováno Nové mysterium. Nebojte, nevstupujeme na pole esoterických věd a okultismu, ale možná krapet nabouráváme ono bytostně tradiční, a v mnoha ohledech zkomercionalizované, nahlížení na Vánoce jako lidové svátky konzumu. Neopouštíme křesťanskou tradici, ale pojímáme ji v mnohem otevřenějším konceptu individuálních prožitků postavených na lásce, živoucí tradici a rozjímání nad ní, na rodinných vztazích a vazbách k předkům, na opěvování přírody i veskrze lidové hře s jesličkami. To vše v pestré škále jazyků poezie i soudobé hudby,“ představuje projekt dramaturg Viktor Pantůček

„Proč je koncert zrovna v Husově sboru v Tuřanech? Budova se nachází pár metrů od mého rodného domu, narodil jsem se 17. června1975 v Tuřanech, a pár metrů od domu, kde dosud bydlím. Výtvarník Rudolf Kundera se narodil  9. března 1911 v Tuřanech a architekt Jaroslav Kincl se narodil 25. října 1900 v Tuřanech. Všechny nás tedy spojuje místo narození a tato budova, ve které se koncert odehraje. Je to náhoda? Já na náhody nevěřím a vy? Přijďte si ověřit, jestli mám pravdu,“ zve na koncert dirigent a umělecký vedoucí BCO Pavel Šnajdr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments