Varhanář Emanuel Štěpán Petr má teď v Opočně pamětní desku

Varhanářství má v Čechách dlouhou tradici. Širší veřejnost má o tomto oboru pravděpodobně jen malé povědomí, ale v historii nalezneme řadu výrazných osobností. Jednou z nich je i Emanuel Štěpán Petr, běžně zkracován na Em. Š. Petr. Pamětní deska na jeho rodném domě byla odhalena tuto neděli 24. července v Opočně.

Emanuel Štěpán Petr (foto opocno-city.opocno.cz)
Emanuel Štěpán Petr (foto opocno-city.opocno.cz)

Em. Š. Petr se narodil 25. prosince 1852 (dříve byl mylně uváděn rok 1853) právě v Opočně v domě číslo popisné 14 na Trčkově náměstí jako syn místního kantora Jana Petra. Vyučil se v Dobrušce, následně pracoval v několika pražských varhanářských firmách, ale i ve Wrocławi. V roce 1881 se osamostatnil a postupně vybudoval největší varhanářský závod v Praze. Za svůj život postavil okolo tři sta padesáti nástrojů v Čechách i zahraničí a ve své době patřil k nejvýznamnějším českým varhanářům. Postavil řadu zajímavých romantických nástrojů, z nichž můžeme jako reprezentativní nástroj zmínit varhany v kostele sv. Ludmily v Praze na Vinohradech z roku 1898. Datum jeho úmrtí je dle literatury 26. února 1930, ale na náhrobní desce je uvedeno 18. února.

Slavnostního odhalení se za přeháňkami poznamenaného odpoledne zúčastnilo asi šest desítek lidí. V úvodu promluvil jeden z iniciátorů tohoto projektu Pavel Svoboda.

Odhalení pamětní desky Emanuela Štěpána Petra - Pavel Svoboda - 24.7.2016 Opočno (foto Honza Ježdík)
Odhalení pamětní desky Emanuela Štěpána Petra – Pavel Svoboda – 24. 7. 2016 Opočno (foto Honza Ježdík)

Tento varhaník a čerstvý laureát prestižní bachovské soutěže v Lipsku je rovněž předsedou spolku PROVARHANY, který celou akci pořádal spolu s městem Opočno. Ve svém úvodním slovu shrnul život a dílo varhanáře Em. Š. Petra a vyzvedl jeho význam zejména v dobovém kontextu. Poté promluvila starostka města Opočno Šárka Škrabalová, která hovořila o důležitosti význačných rodáků z Opočna. Rovněž vyslovila podporu města Opočna při plánované rekonstrukci varhan, které se nalézají v klášterním kostele nedaleko Petrova rodného domu.

Odhalení pamětní desky Emanuela Štěpána Petra - OskarPetr, Šárka Škrabalová, Pavel Svoboda - 24.7.2016 Opočno (foto Honza Ježdík)
Odhalení pamětní desky Emanuela Štěpána Petra – Oskar Petr, Šárka Škrabalová, Pavel Svoboda – 24. 7. 2016 Opočno (foto Honza Ježdík)

Závěrečným řečníkem byl Oskar Petr, který byl představen jako jediný dohledaný příbuzný varhanáře Petra. Jelikož se narodil až sto let po něm, jeho vzpomínky byly přirozeně pouze zprostředkované. Oskar Petr přítomným také upřesnil, že není jediným příbuzným. V současné době je ale pravděpodobně nejvýznamnějším hudebníkem z tohoto rodu. Působí jako skladatel, zpěvák i textař.

Odhalení pamětní desky Emanuela Štěpána Petra - Oskar Petr - 24.7.2016 Opočno (foto Honza Ježdík)
Odhalení pamětní desky Emanuela Štěpána Petra – Oskar Petr – 24. 7. 2016 Opočno (foto Honza Ježdík)

Poté následovalo samotné odhalení desky, která se nachází na zrekonstruovaném domě na Trčkově náměstí v Opočně. K závěrečnému pózování u pamětní desky byli přizváni i současní majitelé domu a několik dalších dobrovolníků, kteří se na instalaci desky podíleli.

Odhalení pamětní desky Emanuela Štěpána Petra - 24.7.2016 Opočno (foto Honza Ježdík)
Odhalení pamětní desky Emanuela Štěpána Petra – 24. 7. 2016 Opočno (foto Honza Ježdík)

Projekt pamětní desky Emanuela Štěpána Petra inicioval spolek PROVARHANY. Cílem spolku je podpora varhanní kultury, kam mimo jiné spadá i ochrana varhan, odborné opravy, restaurování a záchrana cenných nástrojů. Důležitým a prospěšným posláním je rovněž zvýšit povědomí o této problematice mezi odbornou i širokou veřejností, což se spolku na regionální úrovni začíná dařit.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat