Varhaník Albrecht Koch předvede v Opočně krásu barokních varhan

Po roce se na festivalu opět rozezní unikátní jednomanuálový nástroj v klášterním kostele Narození Páně v Opočně, jehož náročná obnova byla dokončena v roce 2021. Koncert se koná v neděli 6. října 2024 od 17:00 hodin a na varhany zahraje Albrecht Koch, který je jako varhaník a dirigent považován za jednu z nejvýraznějších osobností saské chrámové hudby. Spolu s ním vystoupí hobojista Vojtěch Podroužek.
Albrecht Koch (zdroj Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim)
Albrecht Koch (zdroj Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim)

Albrecht Koch se narodil v roce 1976 v Drážďanech a jako dítě získal důležité hudební zkušenosti v drážďanském Kreuzchoru. Arvid Gast a Morten Schuldt-Jensen patřili k jeho formujícím učitelům během studií na Lipské univerzitě hudby a divadla. Od roku 2008 je Albrecht Koch katedrálním kantorem a katedrálním varhaníkem ve Freibergu v Sasku, kde jsou mu svěřeny Silbermannovy varhany z roku 1714, jedny z nejvýznamnějších varhan barokní doby. Kromě působení ve Freibergu je mezinárodně ceněným umělcem. Koncertní turné ho zavedlo po Německu i do mnoha evropských zemí a několikrát do Austrálie. Rozhlasová, CD a filmová produkce vykreslují jeho tvorbu.

Albrecht Koch je od roku 2022 předsedou saského kulturního senátu. Svobodný stát Sasko mu v roce 2022 udělil saskou ústavní medaili za jeho rozmanité umělecké a společenské úspěchy.

Vojtěch Podroužek absolvoval studia hry na hoboj na Pražské konzervatoři a Fakultě umění Ostravské univerzity se dvěma semestry na konzervatoři v Utrechtu, kde navštěvoval také hodiny hry na barokní hoboj. Později byl přijat na Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Stuttgartu. Své hudebně teoretické vzdělání si rozšířil v oboru hudební věda na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době studuje skladbu na Pražské konzervatoři. Byl oceněn na několika mezinárodních hudebních soutěžích (1. a 2. cena na mezinárodní hobojové soutěži UFAM 2006 a 2008 v Paříži, laureát Mezinárodní skladatelské soutěže Opus ignotum 2019 a 2020 v Praze), v užším výběru postoupil do semifinále soutěží Barbirolli Oboe Competition 2017 na Isle of Man a Oboe Competition of Japan 2018 v Tokiu.

Působil ve Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně a v Orchestru Národního divadla v Praze, od roku 2018 v pardubické filharmonii. Jako hráč na barokní hoboj spolupracoval se soubory Collegium Marianum, Czech Ensemble Baroque či Ensemble Inégal. Je členem komorního uskupení Trio Auric.

Předprodej vstupenek na jednotlivé koncerty probíhá v síti Ticketportál. Vstupenky lze přímo koupit také v informačním centru v Dobrušce a v místě koncertu.

Program koncertu:
Georg Muffat (1553–1704): Toccata octava
Johann Samuel Beyer (1669–1744): Nun lob, mein Seel, den Herren
Choral mit Veränderungen (Freiberg 1719)
Johann Gottfried Walther (1684–1748): Concerto del Signor Mancio appropriato all´ Organo da J. G. Walther (I. Allegro, II. Adagio, III. Allegro)
Johann Sebastian Bach (1685–1750): Partita a moll BWV 1013 pro hoboj sólo (originál pro příčnou flétnu, I. Allemande, II. Corrente, III. Sarabande, IV. Bourrée angloise)
Gottlieb Muffat (1690–1770): Toccata Decima Tertia
Gottlieb Muffat (1690–1770): Capriccio Decimo Quinto desperato
Johann Sebastian Bach (1685–1750: ) O Lamm Gottes, unschuldig
Georg Andreas Sorge (1703–1778): Sonate B dur pro varhany (I. Moderato, II. Andante, III. Aria, IV. Fugetta)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments