Varhanní festival připomene Josefa Silberbauera

Varhany na jižní Moravě a v Dolních Rakousích rozezní festival Silberbauerovo hudební Podyjí. Připomene dílo znojemského varhanáře Josefa Silberbauera. Program se letos ponese v duchu souboje světla a temnoty, hrát se bude i na nástroje Silberbauerova učitele Ignáce Floriána Casparida.
Varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie, Vranov nad Dyjí (zdroj Silberbauerovo hudební Podyjí)
Varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie, Vranov nad Dyjí (zdroj Silberbauerovo hudební Podyjí)

Festival Silberbauerovo hudební Podyjí nabídne návštěvníkům osm koncertů, pět na jižní Moravě a tři na rakouské straně hranice. Program zahrnuje vystoupení barokních ansámblů, smíšených sborů, komorního orchestru, vokálních souborů nebo vystoupení dětí ze základních uměleckých škol.

Přehlídku zahájí 27. srpna 2022 koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Vystoupí český varhaník Pavel Kohout se sopranistkou Helenou Hozovou. Součástí koncertu bude představení prvního CD varhanice Kateřiny Málkové nazvaného Silberbauerovy varhany. Festival pokračuje v Rancířově na Jindřichohradecku, v rakouském Retzu, v Louce u Znojma, Gerasu v Rakousku a Mikulově na Břeclavsku.

Závěrečný koncert zazní 23. října 2022 v obci Röschitz. Představí se Pěvecký sbor Gaudeamus Brno, varhaník Petr Kolař a hobojistka Barbora Šteflová, zazní také premiéry skladeb od Daniela Forró a Tomáše Pálky. Přesný program najdou zájemci na stránkách festivalu.

Josef Silberbauer žil v letech 1734 až 1807, narodil se v Dyjákovicích na Znojemsku, zemřel ve Znojmě. Cílem festivalu je připomenout jeho osobnost a oslavit kvalitu jeho prací, které podle organizátorů dosahují srovnatelné úrovně s vrcholným německým varhanářstvím.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments