Variace na Nebezpečné známosti: Román, činohra, film, opera a balet

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Balet Národního divadla v Praze má na repertoáru již pět let úspěšné a krásné představení Valmont (premiéra ve Stavovském divadle 26. června 2014; nejbližší reprízy 12., 23. a 24. října, 4. a 5. listopadu 2019). Tereza Podařilová získala za roli markýzy ve Valmontovi Cenu Thálie 2014. Balet choreografa a režiséra Libora Vaculíka vychází ze slavného románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti. Jiná baletní adaptace tohoto díla se pod původním názvem hraje od 7. března 2019 také v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě; představitelka markýzy de Merteuil Shino Sakurado byla nominována na Cenu Thálie 2019. Připomeňme si „druhý“ život Laclosova románu, který se dočkal řady adaptací filmových, televizních, divadelních, operních i baletních.
Nebezpečné známosti – obálky českých vydání (archiv autora)

Románové Nebezpečné známosti
Epistolární román neboli román v dopisech byl populární zejména v 18. století, kdy také vznikly dva asi nejslavnější a dodnes čtené romány psané touto formou: Goethovo Utrpení mladého Werthera (1774/1787), které bylo velkým dobovým bestsellerem, a Nebezpečné známosti (Les liaisons dangereuses, 1782), jejichž autorem je francouzský spisovatel a generál Pierre Ambroise François Choderlos de Laclos (1741–1803). Ve své době tento román způsobil skandál otevřeným líčením a kritikou mravů a vztahů v nejvyšších společenských kruzích; připomeňme, že do Francouzské revoluce zbývalo od prvního vydání románu pouhých sedm let. Román obsahuje 175 dopisů, v nichž jsou vylíčeny intriky dvou libertinských šlechticů, markýzy de Merteuil a vikomta de Valmont, kteří si rádi zahrávají s city i touhami druhých. Jejich obětí se stane nevinná mladičká Cecílie de Volanges a její vrstevník rytíř de Danceny, který je do dívky zamilovaný, stejně jako ctnostná a zbožná, svému manželovi zpočátku neochvějně věrná paní de Tourvel; obě je svede Valmont. Chladnokrevná hra dvou bývalých milenců – tedy markýzy a Valmonta – se však nakonec obrátí i proti nim: vikomt je zabit v souboji s Dancenym a markýza, zavržená společností po odhalení všech událostí, je zohyzděna neštovicemi (jako božím trestem), v prohraném dědickém sporu je zbavena majetku a s ukradenými klenoty prchá do neznáma. Umírá i ve své věrnosti a víře naprosto zlomená paní de Tourvel, zatímco Cecílie uteče do kláštera a Danceny odchází na Maltu, aby zapomněl… (V různých adaptacích může být závěr rozdílný; například v pražském baletu Valmont čeká Cecílie vikomtovo dítě.)

Tak skandální dílo, jež se díky tzv. vydavatelské fikci navíc tvářilo, že vychází ze skutečnosti, si nemohlo nezískat velkou popularitu. Literární kritika však kvality díla uznala až mnohem později, ve své době a ještě dlouho poté byl román dokonce považován za erotický a vydáván s eroticky laděnými ilustracemi. V češtině jsme se románu dočkali až v první třetině 20. století. První výbor Karla Šafáře (Nebezpečné poměry) z roku 1914 byl dokonce ještě policejně zabaven; o rok později vyšel další výbor Kamila Grunda (Nebezpečná přátelství). První úplný český překlad S. K. Neumanna vyšel až v letech 1928–29 již pod názvem Nebezpečné známosti. O čtyřicet let později (1968) vyšel v Odeonu nový překlad Dagmar Steinové, který byl pak vydán ještě několikrát. Nový překlad od Alana Beguivina, který chce moderním jazykem přiblížit toto mistrovské dílo nové generaci čtenářů, vyšel v roce 2013. Novou vlnu popularity zažívá román od osmdesátých let 20. století také díky řadě úspěšných, více či méně zdařilých adaptací. Zastavme se nejprve u divadla.

Jana Hlaváčová a František Němec – Nebezpečné vztahy – Národní divadlo 1988 (archiv ND)

Variace činoherní
V roce 1981 napsal německý dramatik Heiner Müller hru Kvartet (česky knižně Prostor, 1998), v níž si ale vystačil pouze s postavami markýzy a vikomta. První věrnou divadelní adaptací je tak až hra anglického dramatika a scenáristy Christophera Hamptona z roku 1985, která se u nás hraje pod názvem Nebezpečné vztahy. V londýnské premiéře ztvárnil vikomta Alan Rickman, který si ve hře zahrál v roce 1987 i na newyorské Broadwayi. Její českou premiéru uvedlo 24. listopadu 1988 pražské Národní divadlo na Nové scéně v režii Ladislava Smočka, který je spolu se svou ženou Vladimírou také autorem překladu hry (knižně u nás zatím bohužel nevyšla). Markýzu tehdy hrála Jana Hlaváčová a vikomta František Němec; inscenace dosáhla 92 repríz (derniéra byla 18. ledna 1992). Od té doby se u nás Hamptonova hra uvádí poměrně často; velmi úspěšná byla například inscenace v Činoherním klubu v Praze opět ve Smočkově režii, s Ivanou Chýlkovou a Ondřejem Sokolem v hlavních rolích (2006–2011). Dále se Hamptonova zdařilá dramatizace hrála například v Pardubicích (1996), v Českých Budějovicích (2007), v Ostravě (2008), ve Zlíně (2009), v Hradci Králové (2010), v Mladé Boleslavi (2011) či v Mostu (2017). Nejnověji má Hamptonovy Nebezpečné vztahy na repertoáru Městské divadlo Brno (premiéry 6. a 7. dubna 2019); text hry vyšel v programové brožuře k této inscenaci režiséra Mikoláše Tyce. Od ledna 2019 uvádí hru i Západočeské divadlo Cheb.

Jiná dramatizace se pod názvem Valmont hrála v Národním divadle Brno na scéně Reduty v letech 2011–2015; režisér představení a autor dramatizace Daniel Špinar se soustředil pouze na trojúhelník postav Valmonta, markýzy a paní de Tourvel. Další původní česká dramatizace měla v březnu 2018 premiéru v Moravském divadle Olomouc pod názvem Nebezpečné známosti; jejím autorem je David Šiktanc, který inscenaci i režíroval.

John Malkovich ve filmu Nebezpečné známosti Stephena Frearse (archiv OP)

Variace filmové a televizní
První filmovou adaptaci Nebezpečných známostí natočil v roce 1959 ve Francii režisér Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreau; děj ale přesunul do padesátých let 20. století do prostředí francouzské buržoazie. K námětu se Vadim vrátil znovu v roce 1976, kdy natočil další volnou adaptaci pod názvem Věrná žena (Une femme fidèle); děj tentokrát přesunul do roku 1870 a do jedné z hlavních rolí obsadil hvězdu erotických filmů Sylvii Kristelovou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat