Vážná hudba má dlouhodobý pozitivní vliv na chování delfínů

Nejnovější vědecká studie prokázala, že delfíni jsou také milovníky hudby a že právě klasická hudba by mohla zlepšit jejich sociální interakce. Italským delfínům zapojeným do studie se líbila například Beethovenova Klavírní sonáta č. 14 (známá též jako Měsíční sonáta) a Labuť od Saint-Saënse.
Ilustrační foto (zdroj Dive Magazine)
Ilustrační foto (zdroj Dive Magazine)

Delfíny považují vědci za velmi inteligentní tvory. V mnoha studiích prokázali schopnost rychle se učit, empatii a uvědomění si sama sebe. Výzkumníci z Padovské univerzity v Itálii nyní zjistili, že při přehrávání klasické hudby o sebe delfíni projevují větší zájem, více se něžně navzájem dotýkají a déle synchronizovaně plavou.

Pokusnou skupinu z delfinária v Riccione na východním pobřeží Itálie tvořilo pět samic a tři samci. Vědci jim pouštěli vážnou hudbu prostřednictvím podvodního reproduktoru sedmkrát denně po dobu dvaceti minut. Delfíni si tak mohli vychutnat například Bachovo Preludium a fuga C dur BWV 846, Griegovu Ranní náladu, Debussyho Odrazy ve vodě, Beethovenovu Klavírní sonátu č. 14 a Labuť z Saint-Saënsova Karnevalu zvířat.

Jindy vědci delfínům pouštěli zvuk deště, dávali jim na hraní plovoucí hračky nebo jim ukazovali přirozené přírodní prostředí na televizních obrazovkách (každý podnět vždy po dobu dvaceti minut). Na chování pokusné delfíní skupiny měla dlouhodobý pozitivní vliv pouze hudba. Vzhledem k tomu, že nebyla použita jiná než klasická hudba, vědci připouštějí, že výsledky nemusí být specifické pouze pro tento žánr – ovšem právě klasická hudba by mohla být obzvláště užitečná pro zlepšení sociálních interakcí.

Tento poznatek by mohl být užitečným nástrojem v případech, kdy jsou tito mořští savci z nějakého důvodu ve stresu nebo v situacích, které by mohly vést ke konfliktům.

Vedoucí výzkumu doktorka Cécile Guérineauová uvedla, že způsob, jakým se delfíni chovali, naznačoval, že projevují štěstí. Delfíni mohou vnímat rytmus a proto, když se synchronizují s ostatními členy své skupiny, cítí se dobře a prospívá to jejich vzájemným vazbám. Ostatně, podobné je to i s tancem u lidí – také uvolňuje a pomáhá navazovat vztahy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments