Ve Fontainebleau otevírají divadlo v komplexu zámku

Návštěvníkům se dnes otevírá čerstvě zrestaurované divadlo v komplexu zámku ve Fontainebleau u Paříže. Nepoužívalo se sto padesát let a nyní je zrestaurováno díky štědrosti vládce Spojených arabských emirátů, po němž se nyní bude jmenovat.Jak oznámila agentura Agence France-Presse, divadlo Napoleona III. je od nynějška Divadlo šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána. Napoleon III. je otevřel v roce 1857 a nechal je vyzdobit podle vkusu císařovny Eugenie, fascinované divadlem ve Versailles císařovny Marie Antoinetty. Architekt Hector Lefuel dal divadelnímu sálu tvar elipsy, aby připomínalo Versailles.

Sál pro čtyři sta lidí byl kompletně vytapetován a osvětloval jej ohromný svícen, který ale roku 1920 spadl na zem. Do Napoleonova sesazení v roce 1870 se divadlo použilo jenom desetkrát a císař vždy zval jen vybrané hosty. Pak upadlo v zapomnění až do války, za níž je krátce využívali nacisté pro zábavu svých důstojníků. Ale i oni je nakonec v roce 1941 zavřeli, jelikož i podle nich budova nebyla moc bezpečná.

Restaurace začala před několika lety díky penězům šajcha Chalífy. Ředitel Jean-François Hebert řekl, že se v budově budou pořádat koncerty i divadelní představení, ale „jenom pro malé skupiny lidí.“ Původní kapacita divadla je nyní poloviční. Hebert o divadle prohlásil, že je „skutečným zásobníkem dekorativního umění období druhého císařství,“ jak se označuje panovnictví Napoleona III. v letech 1852-1870.

Šajch Chalífa je garant a finančník mnoha grandiózních projektů, z nichž mnohé nesou jeho jméno. Je to případ i dubajské věže Burdž Chalífa, která je nejvyšší stavbou na světě, a jmenuje se po něm také jedna ze staveb v komplexu univerzity ve Walesu.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky