Ve Slovenské filharmonii se představí klavírní virtuos Robert Bílý

Symfonické koncerty Slovenské filharmonie pokračují ve čtvrtek a v pátek 9. a 10. února. Sólistou večera bude mladý český klavírní virtuos Robert Bílý, vítěz 10. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Johanna Nepomuka Hummela, v jehož interpretaci zazní i úterní klavírní recitál v Malém sále. Po boku orchestru přednese Beethovenův první klavírní koncert. Program doplní čtvrtá symfonie "Romantická" Antona Brucknera. Za dirigentským pultem bude stát rakouský dirigent Ralf Weikert.

Robert Bílý (zdroj Robert Bílý)
Robert Bílý (zdroj Robert Bílý)

Mladý český klavírista Robert Bílý se narodil v roce 1997 v Ústí nad Labem. Na klavír hraje od svých šesti let. V současné době studuje na Univerzitě Mozarteum v Salcburku ve třídě Pavla Gililova. Je držitelem mnoha ocenění. V roce 2012 získal 1. cenu na mezinárodní klavírní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem. O rok později zvítězil v soutěži Piano Talents v Miláně. Je laureátem mezinárodní Sommerakademie Mozarteum v Salcburku z roku 2014. V témže roce získal 1. místo a cenu EMCY na prestižní mezinárodní klavírní soutěži pro mladé klavíristy v Ettlingenu. Na mezinárodní soutěži Rising Stars v roce 2016 v Berlíně získal 1. místo v kategorii do 35 let a účast na koncertu v Berlínské filharmonii. V roce 2020 zvítězil na Mezinárodním hudebním festivalu v Paříži a o rok později se stal vítězem 10. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Johanna Nepomuka Hummela. Vítěz získal Cenu Národní banky Slovenska. Porota dále udělila Robertu Bílému Cenu za nejlepší interpretaci klavírního tria J. N. Hummela. Robert Bílý koncertuje v České republice, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Anglii, Itálii, Lucembursku a Španělsku.

Program úterního recitálu sestavil mladý klavírista z děl několika skladatelů – Pierra Bouleze, Clauda Debussyho, Henriho Dutilleuxe, Franze Liszta a Fryderyka Chopina. Koncert začne v Malém sále Slovenské filharmonie v 19:00 hodin.

Ve čtvrtek a v pátek 9. a 10. února 2023 vystoupí Robert Bílý se Slovenskou filharmonií. V jeho podání zazní Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur, op. 15. Skladatelovy první dva klavírní koncerty vznikaly v letech 1787–1789. Beethoven je v následujících letech přepracovával. Koncert C dur byl vydán jako první, ale Beethoven před ním zkomponoval Koncert B dur, který dnes známe jako druhý v pořadí. Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur, op. 15 měl premiéru v roce 1795 pod taktovkou Josepha Haydna. Zazněl v interpretaci Ludwiga van Beethovena. Následovat bude jedna z nejoblíbenějších Brucknerových symfonií, Symfonie č. 4 Es dur Romantická, WAB 104. Skladatel ji zkomponoval v roce 1874 a několikrát ji přepracoval. Premiéru měla v roce 1881 ve Vídeňské filharmonii. Program koncertu bude řídit rakouský dirigent Ralf Weikert, který studoval na Brucknerově konzervatoři v Linci u legendárního Hanse Swarowského. Bratislavskému publiku se představí po třech letech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments