Ve Slovenské filharmonii zazní závěrečný koncert festivalu Melos-Étos

Ve čtvrtek 17. listopadu uvede Slovenská filharmonie čtvrtý mimořádný koncert 74. sezony – závěrečný koncert 16. mezinárodního festivalu soudobé hudby Melos-Étos. Díla Juraje Beneše, Iannise Xenakise, Victorie Polevy a Pascala Dusapina zazní v podání Slovenské filharmonie pod taktovkou Mariána Lejavy. Koncert se uskuteční v 19.00 hodin.

Milan Paľa (foto Alexander Trizuljak)
Milan Paľa (foto Alexander Trizuljak)

Festival Melos-Étos je od roku 1991 největší slovenskou přehlídkou domácí a zahraniční soudobé hudby v dvouletých cyklech. Jeho zrod bezprostředně souvisí s listopadovými událostmi roku 1989. Závěrečný koncert 16. ročníku festivalu se uskuteční symbolicky ve čtvrtek 17. listopadu v bratislavské Redutě.

V úvodu večera zazní skladba Allegro per orchestra Juraje Beneše, který byl významnou osobností slovenské avantgardy 60. let 20. století. Následovat bude skladba Ata pro 89 hráčů řeckého skladatele a architekta Iannise Xenakise a koncert pro housle a orchestr Aufgang jeho přítele Pascala Dusapina. Přednese ji Milan Paľa, jedna z nejvýraznějších interpretačních osobností místní generace, který v roce 2021 natočil CD s autorovými komorními skladbami. Program doplní skladba Null kyjevské rodačky Victorie Polevy, současné ukrajinské skladatelky. Program soudobých děl bude řídit slovenský dirigent a skladatel Marián Lejava, specialista na tento repertoár.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments