Ve Valticích bude dnes zahájen 26. ročník festivalu Concentus Moraviae

Dvě desítky koncertů středověké, renesanční a barokní hudby v podání české i zahraniční interpretační špičky nabízí letos festival Concentus Moraviae. Skvostné zámecké sály, honosné baziliky, neokázalé kostely i moderní kulturní sály budou ode dneška do 24. června hostit umělce, kteří vinou pandemických opatření nemohli přijet v loňském roce – renomovanému festivalu se podařilo velkou část programu oslavujícímu starou hudbu přesunout na letošní termín.
Anna Fusek (foto Felix Broede)
Anna Fusek (foto Felix Broede)

„Organizátoři nám ‘jako na dlani´ nabídnou pohled na úchvatnou evropskou hudební krajinu. Budeme mít možnost srovnat, jak barokní a renesanční hudbu vnímají muzikanti z různých koutů Evropy. Potěšením je pro mě letošní rezidenční umělkyně, která je dokonalým zosobněním hudební všestrannosti,“ zmiňuje patronka festivalu Magdalena Kožená přednosti charismatické Anny Fusek, která dokáže s lehkostí střídat housle, klavír i flétnu, skládá i improvizuje. Na festivalu se Fusek jako rezidenční umělkyně představí ve třech programech: ve Velkém Meziříčí vystoupí spolu s virtuosní houslistkou Mayou Kadish, v Moravském Krumlově jí partnerem na pódiu bude loutnista Gianluca Geremia a pro Jaroměřice nad Rokytnou, které jsou letos společně s Humpolcem, Lomnicí a Polnou doprovodným městem festivalu, připravila Anna autorský projekt s uskupením nazvaným Kosmologie hrušky.

Festival přiváží každoročně do řady jihomoravských měst nenapodobitelnou atmosféru. Cením si odvahy organizátorů, že v téhle pro kulturu těžké době akci naplánovali, i když do poslední chvíli nevěděli, jestli se bude konat. Mělo to smysl, věřím, že hudební prožitek může být recept na lepší náladu,“ prohlašuje Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje, který je společně s Krajem Vysočina dlouholetým tradičním partnerem festivalu.

Právě jihomoravský hejtman dnes, ve čtvrtek 27. června, společně se starostou Valtic zahájí festival ve valtickém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Festival odstartuje koncert pěveckého dua Kchun a jeho úspěšný multimediální projekt Purgatio, při němž je zpěv doprovázen živým videomappingem. Dnešní zahajovací koncert proběhne pro omezený počet diváků přímo v hledišti, ale bude i živě přenášen a vysílat ho budou všechna festivalová města.

Duo Bel Ayre (foto Kurt van der Elst)
Duo Bel Ayre (foto Kurt van der Elst)

Dlouho odpíranou možnost poslechu živé hudby si budou diváci vychutnávat při koncertech tuzemských hudebníků (soubory Kchun, Schola Gregoriana Pragensis a Tiburtina Ensemble, varhaník Jan Šprta, Moravia Brass Band) a jejich kolegů z Francie (cembalista Jean Rondeau, loutnista Thomas Dunford), z Belgie (duo Bel Ayre, Ghalia Benali a její projekt Call to Prayer, varhaník Bart Jacobs), z Finska a Estonska (sopranistka Tuuli Lindeberg a cembalistka Anna-Maaria Oramo, gambisté Markku Luolajan-Mikkola a Johanna Randvere a hráčka na severské kantele Anna-Liisa Eller), z Rakouska (kytarista a loutnista Pierre Pitzl a jeho soubor Private Musicke), Itálie (cembalista Andrea Buccarella a loutnista Gianluca Geremia), Německa (Anna Fusek, českoněmecký soubor Ensemble Berlin Prag) a Španělska (sopranistka Raquel Andueza).

Náš festival bude jednou z prvních vlaštovek, která oznamuje návrat k živým produkcím konaným před publikem. Tento ročník vnímáme tedy i symbolicky, jako přínos k probuzení živé kultury,“ říká manažerka festivalu Maria Žilecká a dodává: „Letošní přípravy a organizace koncertů jsou pro všechny zúčastněné skutečná výzva, v reakci na dynamicky se měnící situaci je potřeba rozhodovat se ve velmi složitých logistických otázkách doslova z minuty na minutu. Ale zatím se nám to daří, na naše posluchače se už nesmírně těšíme a cítíme, že i oni se těší na nás!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments