Ve věku 87 let zesnula operní pěvkyně Drahomíra Drobková Návratová

Operní, koncertní, oratorní a písňová pěvkyně Drahomíra Drobková Návratová ve čtvrtek 30. června 2022 v Ostravě zesnula. Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 7. července 2022 v 15:30 hodin v kapli sv. Petra a Pavla v Antošovicích.

Giuseppe Verdi: Maškarní ples – Drahomíra Drobková Návratová jako Ulrika (1970) (zdroj Národní divadlo moravskoslezské)
Giuseppe Verdi: Maškarní ples –
Drahomíra Drobková Návratová jako Ulrika (1970) (zdroj Národní divadlo moravskoslezské)

Drahomíra Drobková Návratová se narodila 28. února 1935 v Čáslavi. Pod vedením profesorky Milady Weinbergerové studovala zpěv na brněnské konzervatoři, kterou absolvovala v roce 1960. Angažmá zahájila v Banské Bystrici, trvalo šest let.

V letech 1966–1983 byla byla sólistkou ostravského Státního divadla, kde debutovala rolí Marfy v opeře Dimitrij Antonína Dvořáka. Dále zde zastávala velké mezzosopránové role – například Eboli ve Verdiho Donu Carlosovi, Amneris v Aidě, Azucenu v Trubadúrovi, Dorabellu v Mozartových Così fan tutte, Ortrudu ve Wagnerově Lohengrinovi, Adrianu v Rienzim nebo Octaviána ve Straussově Růžovém kavalírovi.

Giuseppe Verdi: Aida –  Drahomíra Drobková Návratová jako Amneris (1972) (zdroj Národní divadlo moravskoslezské)
Giuseppe Verdi: Aida –
Drahomíra Drobková Návratová jako Amneris (1972) (zdroj Národní divadlo moravskoslezské)

Členkou operního souboru Národního divadla se stala v roce 1983, kdy byla angažována dirigentem Zdeňkem Košlerem. Vystupovala zde v operách Bedřicha Smetany (Děčana v Braniborech v Čechách, Panna Róza v Tajemství, Martinka v Hubičce, Ludmila i Háta v Prodané nevěstě nebo Radmila v Libuši), Antonína Dvořáka (Ježibaba v Rusalce), Giuseppe Verdiho (Azucena v Trubadúrovi, Eboli v Donu Carlosovi), Jana Franka Fischera (Anna Schilingová v Copernicovi) nebo Giacoma Pucciniho (Suzuki v Madame Butterfly).

Giuseppe Verdi: Trubadúr – Drahomíra Drobková Návratová jako Azucena (1982) (zdroj Národní divadlo moravskoslezské)
Giuseppe Verdi: Trubadúr –
Drahomíra Drobková Návratová jako Azucena (1982) (zdroj Národní divadlo moravskoslezské)

Za mimořádný výkon Azuceny ve Verdiho opeře Trubadúr získala 28. prosince 1987 cenu ministra kultury ČSR. Na festivalu ve finské Savonlinně ztvárnila v roce 1991 roli Ježibaby ve Dvořákově Rusalce. V roce 1993 získala za roli Eboli ve Verdiho Donu Carlosovi Cenu Thálie. Za svůj život natočila nespočet operních nahrávek.

Dále vystupovala jako sólistka s Českou filharmonií. Společně se zaměřili na díla českých skladatelů (Jan Dimas Zelenka, Antonín Dvořák, Leoš Janáček).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


4.5 2 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments