Ve znamení jubileí. Dny Bohuslava Martinů letos už po jedenadvacáté

Letošní 21. ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů konaného na různých místech Prahy bude ve znamení jubileí tuzemských hudebníků. Připomínka 125 let od narození Martinů nabídne 22. listopadu první ze tří prologů. Zahajovací koncert Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu se uskuteční 1. prosince v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Festival zakončí 20. prosince v Rudolfinu komorní sbor Martinů Voices a PKF – Prague Philharmonia. Program dnes představil dramaturg festivalu Václav Riedlbauch.Bohuslav Martinů (foto archiv)„Výročí narození Bohuslava Martinů je velkým svátkem české hudby, proto chceme letošní ročník pojmout opravdu velkoryse. Našli jsme pochopení u řady orchestrů,“ uvedl V. Riedlbauch. „Chceme připomenout i další jubilanty. Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu slaví sedmdesát let, Jiří Teml je osmdesátník, připomínáme si nedožitou osmdesátku Luboše Fišera, devadesátku má Zdeněk Šesták a v květnu uplynulo sto let od narození Jana Hanuše.“

V programu festivalu, který se orientuje na díla Martinů a dalších českých skladatelů, se letos objeví Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Pražský filharmonický sbor, Český filharmonický sbor, Český spolek pro komorní hudbu při České filharmonii, Jihočeská filharmonie, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a další.

Před zahájením festivalu se uskuteční tři prology, které se volně k festivalu přidružují. Prvním bude vystoupení Hudby Hradní stráže a Policie ČR 22. listopadu ve Španělském sále. O dva dny později pořádá Národní knihovna v Zrcadlové kapli Klementina koncert, jehož hlavní postavou bude německá hráčka na těremin Carolina Eycková. Třetím festivalovým prologem bude 29. listopadu koncert laureátů letošní soutěže Nadace Bohuslava Martinů v Lichtenštejnském paláci, která byla vypsána pro klavíristy.

Foto archiv

Mohlo by vás zajímat