Velikonoční koncert v Praze zaplnil baziliku svatého Jakuba

Tradiční velikonoční koncert v zaplněné svatojakubské bazilice v Praze rozezněl 21. dubna 2019 všech jejích 8277 píšťal. Společně s Irenou Chřibkovou, titulární varhanicí baziliky sv. Jakuba, vystoupili sólistka Národního divadla sopranistka Jana Sibera a hobojista Jan Adamus. Na koncertě mimo jiné zazněly árie barokních mistrů Georga Händela a Johanna Sebastiana Bacha.
Irena Chřibková (zdroj FB)

Slavnostnímu koncertu dominoval zvuk varhan, které vedle zpěvu podpořil hoboj či anglický roh. Svatojakubské varhany jsou se svými čtyřmi manuály a 91 znějícími rejstříky (hlasy) po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v Česku. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Nástroj v roce 1705 postavil mistr Abrahám Stark z Lokte.

Velikonoční program zahájil Bachův Koncert C dur a Händelova árie Oh, had I Jubals Lyre z oratoria Joshua. Vedle Bachových a Händelových děl přítomní vyslechli Koncert F dur Arcangela Corelliho, díla Wolfganga Amadea Mozarta, Louise Vierneho, Gioacchina Rossiniho a Johanna Josepha Fuxe. V závěru program nabídl Pochod na velikonoční témata od Marka Andrewse.

Irena Chřibková se řadí mezi nejvýraznější varhaníky své generace. Jako titulární varhanice a ředitelka kůru baziliky sv. Jakuba v Praze tam založila v roce 1996 Mezinárodní varhanní festival a další cykly. Během jejího působení u největších pražských varhan se staly velmi oblíbené její nedělní svatojakubské půlhodinky varhanní duchovní hudby.

Jana Sibera je od roku 2012 sólistkou Opery Národního divadla. Předtím už hostovala v Národním divadle a v tehdejší Státní opeře Praha, kde od roku 2002 přijala angažmá. Účinkovala ve více než 40 reprízách Dona Giovanniho v letní stagioně Opery Mozart ve Stavovském divadle. Pravidelně hostuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V červnu 2008 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Barbary Hendricksové ve Štrasburku.

Jan Adamus patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 v soutěži Pražského jara obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia.

Velikonoční koncert předcházel dalším akcím pořádající společnosti Audite Organum. Sezona vyvrcholí letním 24. Mezinárodním varhanním festivalem, na který naváže série koncertů Svatojakubského podzimu k poctě Antonína Dvořáka a Petra Ebena. Konec roku pak bude patřit vánočním koncertům.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat