Velké finále soutěže Concertino Praga se blíží

Mezinárodní soutěž mladých hudebníků Concertino Praga dospěla do samého závěru. Finálové koncerty 15. a 16. září určí vítěze obou kategorií – komorní a sólové. O kvalitě výkonů před publikem v Klášteře sv. Anežky a v Rudolfinu bude rozhodovat společná mezinárodní porota, výsledky budou oznámeny bezprostředně po koncertech.
Concertino Praga (zdroj Concertino Praga)
Concertino Praga (zdroj Concertino Praga)

O finalistech obou kategorií rozhodlo jednání dvou mezinárodních porot, v nichž zasedali například klavíristé Martin Kasík a Karel Košárek, houslisté Jan Mráček a Jan Kubík, flétnisté Karl-Heinz Schütz a Žofie Vokálková, violoncellista Tamás Varga nebo dirigent Marek Šedivý. Členové porot posoudili individuálně celkem padesát anonymních nahrávek (třicet šest v individuální a čtrnáct v komorní kategorii), které hodnotili bodovým systémem. Jména hudebníků byla přiřazena k součtu bodů až na on-line jednání obou porot. Tím je zaručena nestrannost a objektivita výběru finalistů. Ocitujme z vyjádření dirigenta Marka Šedivého po jednání porot v prvním kole soutěže: „Standard výkonů byl velmi vysoký, řadu nahrávek jsem poslouchal s opravdovou radostí. Všem soutěžícím přeji hodně štěstí v kariéře, a aby nikdy neztratili radost z hudby.“

Poté, co Concertino Praga navázalo v roce 2020 spolupráci s mezinárodním hudebním festivalem Dvořákova Praha a přijalo název Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž mladých hudebníků, byl přijat nový systém určování vítězů a pořadí na dalších místech. Finalisté tak jako dříve musí předstoupit před publikum, ale porota přímo v sále posoudí nejen technickou kvalitu jejich hry, ale také kontakt s orchestrem, s diváky a další složky práce hudebníka při živém vystoupení. Finálový večer je napínavý do samého závěru, což dokládá i zkušenost účastníků loňského koncertu v Rudolfinu.

Mezi porotci obou finálových večerů jsou izraelský klavírista Roman Rabinovich, britská hornistka Sarah Willis, první flétnista Vídeňských filharmoniků Luc Mangholz a houslistka téhož orchestru Albena Danailova, španělský violoncellista Pablo Ferrández, z českých hudebníků klavírista Ivo Kahánek a klarinetista Irvin Venyš. Evropskou unii hudebních soutěží pro mládež v porotě zastupuje viceprezident unie, litevský klavírista Justas Dvarionas. Britský houslista a historicky první laureát Concertina Praga Dmitry Sitkovetsky se pro čtenáře Opery PLUS vyznal ze svého vztahu k této soutěži: „Když jsem byl v roce 1966 poprvé v Praze, byl to pro mě kouzelný zážitek. Bylo mi dvanáct let a byl to můj první pobyt v zahraničí mimo SSSR. Týden, který jsme v Praze strávili, byl fantastický: nádherné Rudolfinum, úžasné publikum, krásná Zlatá Praha, nové přátelství se skvělým Vaškem Hudečkem atd. atd. Když jsem se v roce 2020 vrátil jako předseda poroty, byl to také velmi zvláštní zážitek: živá hudba v Rudolfinu po půl roce pandemie, mladí zajímaví hudebníci, staří přátelé – Václav Hudeček byl místopředsedou poroty; Zlatá Praha se zdála ještě krásnější!“ Věřme, že letošní ročník soutěže, jejíž porotě bude D. Sitkovetsky opět předsedat, jeho pozitivní dojmy ještě zvýrazní.

Letošními finalisty v kategorii komorní hry se staly české soubory Duo Comenius, Duo Jaklová-Mráček a duo Matejča-Schulmeister a německé Trio Florestan. Na finálovém koncertě v pražském Klášteře sv. Anežky České v pátek 15. září od 19:00 hodin přednesou díla Dmitrije Šostakoviče, Bohuslava Martinů, Johannesa Brahmse, Francise Poulenca, Reinholda Gliera, Josefa Suka a Bély Bartóka.

Následujícího dne, v sobotu 16. září, se obecenstvu v pražském Rudolfinu představí německý flétnista Fabian Johannes Egger v Koncertu pro flétnu a orchestr Jacquese Iberta, dvojice ukrajinských hudebníků – Margaryta Pochebut v Houslovém koncertu č. 2 d moll Maxe Brucha a Denis Stefanov v Klavírním koncertu č. 1 g moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho – a Čech Adam Znamirovský v Klavírním koncertu a moll Edvarda Griega. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude řídit Jan Kučera. Denis Stefanov bude hrát takříkajíc v domácím prostředí, protože ač má ukrajinské občanství, v České republice prožil prakticky celý svůj dosavadní život.

Oba koncerty vysílá přímým přenosem stanice Český rozhlas Vltava.

Vítězové obou kategorií budou mít možnost natočit profesionální nahrávky v Českém rozhlase. Stává se tradicí, že nejlepší sólista vystoupí v následující koncertní sezoně SOČRu. Všichni finalisté získají díky podpoře rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation, společností Bärenreiter Praha, Nadace Život umělce a dalších partnerů studijní stipendia. Již s předstihem byla udělena Cena Nadace Bohuslava Martinů pro duo Matejča-Schulmeister za nejlepší interpretaci skladatelova díla. Cena Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci skladby 20. či 21. století byla udělena duu Matejča-Schulmeister. Cenu Nadace Karel Komárek Family Foundation pro českého účastníka, který porotu prvního kola nejvíce zaujal, získal Adam Znamirovský.

A je tu ještě jedna tradice, která je bonusem pro rozhlasové posluchače i pro mimopražské milovníky klasické hudby. Samotní hudebníci pak na ni vzpomínají často dlouhá léta. Na finálové koncerty bezprostředně naváže Jihočeský festival Concertino Praga, letos obohacený o jednu novinku. K tradičním místům komorních koncertů – zámkům v Českém Krumlově, Bechyni a Jindřichově Hradci – přibude místo s mimořádným geniem loci, poutní kostel v Klokotech u Tábora. Koncerty pořádané od 18. do 22. září uvede stanice Vltava buď v přímém přenosu, nebo ze záznamu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments