Velkolepé Svěcení jara v košické filharmonii

Dnes uznávané dílo Igora Stravinského vyvolalo v době svého vzniku kontroverzi a šok. Velkolepou baletní suitou Svěcení jara uzavírá Státní filharmonie Košice aktuální 19. ročník festivalu současného umění Ars nova.
Tomáš Brauner (foto Petra Hajská)
Tomáš Brauner (foto Petra Hajská)

Symfonický koncert doprovodí skladby Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. Za doprovodu orchestru Státní filharmonie Košice a pod vedením Tomáše Braunera vystoupí izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 1. prosince 2022 od 19:00 hodin v košickém Domě umění.

Na koncertě BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKÝ vystoupí jako sólista Jonathan Leibovitz. Výjimečný izraelský klarinetista sbírá jedno ocenění za druhým. V roce 2022 získal ocenění mezinárodních nadací Young Classical Artists Trust (YCAT) a Concert Artists Guild (New York). Je držitelem prestižní ceny Arthur Waser Foundation a Lucerne Symphony Orchestra Award a byl nominován na cenu Rising Star Artist 2022 od Classic FM. Koncertuje komorně, na festivalech i s prestižními orchestry. V Košicích provede Coplandův Koncert pro klarinet, smyčcový orchestr, harfu a klavír. Skladatel využívá vlastní originální invenci i populární jihoamerickou melodiku. Ve druhé části může posluchač rozeznat jazzové prvky. Největší inspirací pro tuto skladbu byl Coplandovi pobyt v brazilském Riu de Janeiru v roce 1947, kde také vytvořil rámcové skici tohoto vzrušujícího díla.

Jonathan Leibovitz (foto Kaupo Kikkas)
Jonathan Leibovitz (foto Kaupo Kikkas)

Tři otázky pro Tomáše Braunera

Dirigent Tomáš Brauner patří k nejvýznamnějším českým dirigentům střední generace a v současnosti stojí v čele Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Ve Státní filharmonii Košice na něj bude čekat plně obsazené pódium a jeho oblíbení skladatelé.

Které momenty koncertu BERNSTEIN – COPLAND – STRAVINSKY ve vás nejvíce rezonují?
Pro mě jsou oba skladatelé jako Leonard Bernstein a Aaron Copland vždy velkou výzvou a vzhledem k tomu, že jsou mí velcí oblíbenci, jsem vždy velice vděčen, že symfonické orchestry právě tyto skladatele zařazují na své koncerty. Jejich specifika vidím především v jiném zabarvení orchestru. Svérázná a mnohdy komplikovaná rytmizace ovlivněna americkou kulturou, která pro nás Evropany je svým způsobem přitažlivá, ale také mnohdy velmi nesnadná. Můžeme říct, že se v tomto případě jedná opravdu o hudbu amerického kontinentu. Osobně jsem velice rád, že právě tito dva skladatelé na koncertě se Státní filharmonií Košice zazní, protože jde o zcela mimořádné skladatele 20. století.

Jaký je váš vztah ke Stravinského dílu Svěcení jara?
Svěcení jara Igora Stravinského je výjimečné dílo, které po své premiéře zcela zásadně ovlivnilo další hudební vývoj v celém kulturním světě. Výrazně ovlivnilo a naučilo mnohé i mě. Přiznám se, že toto dílo mám za své jedno z nejoblíbenějších vůbec. Tento balet jsem měl možnost jak dirigovat, tak vidět jako baletní představení v divadle. Už jako malý kluk mě hudba Igora Stavinského učarovala natolik, že jsem si ještě jako student konzervatoře sehnal snad kompletní Stravinského dílo na LP deskách a později pak na CD. Svěcení jara nárokuje na hráče vysokých kvalit a technické virtuozity. Pro dirigenty je to též alfou a omegou dirigentské techniky. Stravinského silná hudba nenechá nikoho na pochybách. Stravinsky mluví zřetelnou, nesmlouvavou a někdy až brutální hudební řečí. Věřím, že Svěcení jara v nás nechá pocit výjimečného okamžiku a častých vzpomínek.

V minulosti jste spolupracoval s orchestrem Státní filharmonie Košice. Máte nějaká očekávání?
Ke Státní filharmonii Košice se vždy velice rád vracím. Hostoval jsem zde dvakrát a vždy jsem byl velmi mile potěšen profesionálním přístupem a tvůrčí přátelskou atmosférou. SFK má vysoký kredit a s nadšením sleduji její dramaturgickou pestrost, kterou si může dovolit jen orchestr nejvyšších kvalit. Krásné důvody, které vždy rychle rozhodnou!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments