Vendomovu cenu za rok 2024 získal český klavírista Robert Bílý

Letošní udílení Ceny Vendom se konalo na Mannes School of Music v New Yorku. Cenu za rok 2024 získal šestadvacetiletý český klavírista Robert Bílý.
Robert Bílý (zdroj Hudobné centrum)
Robert Bílý (zdroj Hudobné centrum)

Ve finálovém kole zahrál skladby Mozarta, Albenize, De Fally, Debussyho a Dutilleuxe. Ocenění považuje Robert Bílý za důkaz svého odhodlání a vášně pro hudbu.

Cenou pro vítěze je 30 000 dolarů a také několik vystoupení po USA a Evropě. Dalšími finalisty byli Anthony Ratinov (USA) a Ido Zeev (Izrael), kteří byli každý odměněni 5 000 dolary. Dvě ceny Vendome Virtuoso po 2 000 dolarech získali nejvýše umístění semifinalisté, kteří nepostoupili do finálového kola – Roman Fediurko (Ukrajina) a Dmitrij Yudin (Rusko).

Členy letošní poroty 2024 byli Gordon Back (předseda), Giuseppe Albanese, Christopher Elton, Charlotte Lee, Cristian Lupeş a umělecký ředitel Vendome Matei Varga. „Jsem nadšený, že jsme v Robertu Bílém našli jednoho z našich nejsilnějších vítězů v historii,“ prohlásil Matei Varga, umělecký ředitel Vendome. „Od chvíle, kdy jsem ho před několika lety poprvé slyšel, jsem v něm rozpoznal mimořádně vyzrálého a zajímavého mladého umělce. Doufám, že mu to otevře nové cesty k úspěchu,“ dodal.

První ročník Ceny Vendome proběhl v listopadu 2000 v Paříži pod záštitou historika umění a sběratele Alexise Gregoryho, zakladatele a vlastníka The Vendome Press. Během následujících let navázal úspěšná partnerství s Gulbenkianovou nadací v Lisabonu (2003–2009) a s festivalem Verbier ve Švýcarsku (2014–2019). Nyní bude cena řízena, hostována a prezentována ve spolupráci s Mannes School of Music. Je považována za jednu z nejprestižnějších na světě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4.5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments