Verdiho Falstaff míří v přímém přenosu do českých kin

Ze spojení dvou mistrů svého řemesla – Williama Shakespeara a Giuseppe Verdiho – vznikla dnes již klasika z komediálního operního repertoáru. Falstaff je hravým a nadčasovým dílem, které baví a uchvacuje publikum už více než staletí. Do aktuální sezóny Metropolitní opery v New Yorku vstupuje v nové inscenaci, v níž v hlavní roli září hvězdný barytonista Michael Volle. Dílo zamíří na plátna kin v přímém přenosu v sobotu 1. dubna 2023.
Giuseppe Verdi: Falstaff – Metropolitní opera v New Yorku (zdroj Aerofilms)
Giuseppe Verdi: Falstaff – Metropolitní opera v New Yorku (zdroj Aerofilms)

Fallstaff, rytíř bez cti, se poprvé objevil ve dvoudílné historické hře Jindřich IV. Williama Shakespeara a později se stal ústřední postavou hry Veselé paničky windsorské, je dodnes ztělesněním určitého typu divadelní postavy. Tragikomický hrdina, obtloustlý milovník dobrého jídla a pití, záletník, vychloubač, hrubián, zbabělec a příležitostný zloděj inspiroval spoustu umělců – a mezi nimi i překvapivě hodně hudebních skladatelů. Symfonickou báseň o něm napsal Edward Elgar, operu Antonio Salieri a hlavně Giuseppe Verdi.

Jeho Falstaff se potýká s nástrahami trojice žen a pro Verdiho je jeho příběh prostředkem k radikální změně vlastního stylu. Je to o to překvapující, že se jedná o poslední operu významného italského skladatele. Hudební nápady přicházejí rychle a hojně, organicky a bez znatelných přestávek přecházejí z jednoho do druhého. Nositelem příběhu je tu orchestr, v mnoha případech děj přímo komentuje. Už ve své době si Falstaff vysloužil uznání, a to i od výrazných kritiků Verdiho předchozího díla.

Nové inscenace se ujal režisér Robert Carsen a její děj přesunul do poválečné Anglie. Samotná doba je v tomto případě důležitá, značí totiž období, kdy britská aristokracie rychle ztrácela své bohatství a vliv a samotný Sir John Falstaff se tak stává reprezentantem končícího světa.

V titulní roli se představí hvězdný barytonista Michael Volle, který jako by se pro roli poživačného a vychloubačného rytíře narodil. V dalších rolích září Hera Hyesang Park, Ailyn Pérez a Jennifer Johnson Cano, tenor Bogdan Volkov ztvárnil postavu Fentona, Christopher Maltman se představí v roli zbohatlíka Forda. Představení diriguje milánský rodák maestro Daniele Rustioni.

Přímý přenos z prken newyorského operního svatostánku se koná v sobotu 1. dubna 2023. Do kin představení distribuuje společnost Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments