Verdiho operou Aida začíná letošní sezona přenosů z Met

Verdiho Aida s operní hvězdou Annou Netrebko dnes zahájí sezonu přenosů newyorské Metropolitní opery (Met) do vybraných kin v České republice.
Jonas Kaufmann (foto Gregor Hohenberg / Sony Classical)

V dalších přenosech projektu s názvem Met: Live in HD se objeví hvězdy jako Elina Garanča, Roberto Alagna, Jonas Kaufmann i Karita Mattila. Během 13. sezony přenosů z Met se čeští diváci mohou těšit na deset inscenací.

G. Puccini: Děvče ze západu (zdroj Met 2018)

Met současně oznámila, že uspíšila jmenování dirigenta Yannicka Nézet-Séguina do pozice nového hudebního ředitele. Jeho předchůdce Jamese Levina obviňovaného ze sexuálního zneužívání chlapců, Met letos na jaře propustila. “Pro celý ansámbl je prostě skvělé, že Yannick obsadí tento post o dvě sezóny dříve, než bylo původně v plánu,” uvedl ředitel Met Peter Gelb. “Orchestr ho miluje, sbor také, všichni v divadle ho zkrátka milují. Je to velký umělec, pod jehož vedením bude Met jenom vzkvétat,” doplnil. Kanadský dirigent byl doposud designovaným ředitelem orchestru Met a s jeho plným zapojením se počítalo až v sezóně 2020/2021.

Erin Morley (Constance), Poulenc: Dialogy karmelitek (zdroj Met 2018)

Jeho dirigentský um si diváci přenosů budou moci vychutnat hned ve dvou inscenacích – 11. května 2019 v Dialozích karmelitek, v nichž zazpívá finská sopranistka Mattila a ještě letos 15. prosince v novinkové inscenaci Verdiho Traviaty. Jednu z nejhranějších a nejoblíbenějších oper zasadil americký divadelní a filmový režisér Michael Mayer do kulis 18. století. V titulní roli se objeví německá pěvkyně Diana Damrau.

Christine Jones, Michael Mayer – scéna Verdiho Traviaty (zdroj Met 2018)

Další očekávanou novinkou bude hned druhý přímý přenos 20. října nejslavnější opery Camilla Saint-Saënse Samson a Dalila. Do titulních rolí biblického příběhu Met obsadila hvězdné duo Roberta Alagnu a Elinu Garanča. Neotřelý inscenační přístup slibuje režisérské vedení Darka Tresnjaka, významného muzikálového režiséra a držitele prestižního divadelního ocenění Tony.

Diana Damrau jako Traviata (zdroj Met 2018)

Met: Live in HD je série operních představení vysílaných živě ve vysokém rozlišení přes satelit do kin po celém světě. Od svého počátku v roce 2006 přenesla na velká plátna téměř 100 představení, v nichž se představily největší operní hvězdy. Díky distribuční společnosti Aerofilms se do přímých přenosů zapojují také česká kina. V ČR navštívilo přenosy už přes 200.000 diváků. Celosvětově se vysílá do 2200 kin v 70 zemích světa a na přenosy se prodalo přes 24 milionů vstupenek. (Program přenosů do kin se nachází na adrese www.vicnezfilm.cz.)

Samson a Dalila (zdroj Met 2018)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]