Vídeň hledá operetní superstar

Celý rok 2025 se ve Vídni ponese ve znamení oslav 200 let od narození světoznámého skladatele Johanna Strausse mladšího. Přípravy na významné jubileum začaly už tento týden, kdy odstartovala mezinárodní pěvecká soutěž s cílem najít mladé operetní talenty a přenést Straussův hudební odkaz do moderní doby. Přihlášky lze podávat online do 10. ledna 2024, finále soutěže se uskuteční v květnu příštího roku.
Grafika k Johann Strauss Festjahr 2025 (autorka Lena Zotti)
Grafika k Johann Strauss Festjahr 2025 (autorka Lena Zotti)

Rok 2025 bude patřit Johannu Straussovi mladšímu. Za necelé dva roky uplyne přesně 200 let od narození tohoto slavného vídeňského skladatele a „krále valčíků“. Hudební odkaz mladšího ze Straussů bude rakouské hlavní město stavit po celý rok v rámci festivalu Rok Johanna Strausse 2025 (Johann Strauss Festjahr 2025), počínaje novoročním koncertem 1. ledna a konče silvestrovským tancem 31. prosince 2025. Přípravy na jubilejní oslavy ale začaly už nyní. Organizátoři festivalu ve spolupráci s mnichovským divadlem Staatstheater am Gärtnerplatz tento týden vyhlásili mezinárodní pěveckou soutěž s cílem najít mladé operetní talenty, kteří se do Straussova festivalu přímo zapojí.

Soutěže se mohou zúčastnit vystudovaní zpěváci a muzikáloví interpreti se vztahem k operetě. Uchazeči se mohou přihlašovat online od 27. listopadu 2023 až do 10. ledna 2024. Přihláška musí obsahovat celkem tři videozáznamy, dvě samostatné nahrávky vybraných árií a krátké představení sebe sama s monologickou scénou. Živé konkurzy se budou konat 12. února 2024 v Mnichově a 19. února 2024 ve Vídni, finále se uskuteční 8. května 2024 ve Vídni s orchestrem. Porota soutěže je složena z významných představitelů rakouské i zahraniční hudebně-divadelní scény.

Pro vítěze jsou připraveny odměny v hodnotě 2.000 až 4.000 eur i řada mimořádných cen, které sponzorují renomované divadelní instituce z Rakouska, Německa a Švýcarska. Úspěšní kandidáti získají podstatnou finanční podporu pro výkon své profese, svůj karierní růst mohou nastartovat i díky jedinečné příležitosti prezentovat se před kapacitami mezinárodní hudebně-divadelní scény.

Strauss není synonymem jen pro taneční orchestrální hudbu, ale také pro operety. Stačí si jen vzpomenout na slavný kus Netopýr, celkem Strauss napsal dokonce šestnáct operetních děl. Probíhající soutěž v hudebně-zábavním divadle je tak koncipována jako pocta vídeňské operetě. „Tato mezinárodní soutěž je výrazem trvalého závazku Vídně podporovat a rozvíjet hudební umění. Nabízí talentovaným zpěvákům z celého světa jedinečnou platformu pro oslavu bohatého dědictví vídeňské operety. Soutěž je dalším krokem k tomu, aby se nadčasová krása děl Johanna Strausse dostala k nové generaci umělců a celosvětovému publiku,“ shrnula význam Straussova díla radní města pro kulturu Veronica Kaup-Hasler.

Festival usiluje o to, aby Straussovy operety zůstaly živé i pro další generace a nabízí mladým zpěvákům platformu pro současné zpracování. „Jsme hrdí na to, že jsme našli perfektního partnera ve Staatstheater am Gärtnerplatz, s nímž společně sledujeme cíl spojit historickou podstatu vídeňské operety s inovativní a živou interpretací dnešní generace umělců v rámci naší soutěže. Naším cílem je inspirovat a podpořit všechny, kteří v rámci své profese mohou nést bohatý hudební odkaz Johanna Strausse do budoucnosti,“ vysvětluje Roland Geyer, ředitel festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments