(VIDEO) Dalibor v Národním divadle

Na stránkách evropské kulturní stanici ARTE je dostupný záznam opery Dalibor z Národního divadla.

V rámci operní sezóny na evropské kulturní stanici ARTE uvádí Národní divadlo klasiku českého repertoáru operu Dalibor Bedřicha Smetany. Příběh mstitele z českých dějin, kterého povyšuje na národního hrdinu. Operu diriguje Jaroslav Kyzlink, pod režií je podepsán Jiří Nekvasil.

Třetí opera Bedřicha Smetany je úzce spjata s historií Národního divadla. Dalibor se dočkal premiéry v Novoměstském divadle v Praze 16. května 1868 v rámci oslav položení základního kamene nového Národního divadla.

Děj vychází z událostí, které se odehrály v 15. století: poté, co vedl selské povstání, byl rytíř Dalibor z Kozojed na příkaz českého krále Vladislava II. uvězněn ve věži na Pražském hradě, která dodnes nese jméno „Daliborka“. Legenda praví, že se během věznění naučil hrát na housle a kolemjdoucí byli při poslechu jeho hudby dojati.

Ve Smetanově opeře je zřetelná romantická idealizace spravedlnost milujícího rytíře. Dalibor přísahal, že pomstí smrt svého přítele Zdeňka. Během procesu se zamiluje do krásné Milady, sestry ploskovického purkrabího, kterého Dalibor zavraždil jako pomstu za zabití svého přítele.

Jiří Nekvasil patří k předním českým operním režisérům. Jeho verze Dalibora je hrdinským eposem se srdcervoucím podtextem. Orchestr řídí Jaroslav Kyzlink, hudební ředitel opery Národního divadla v Praze a světově uznávaný interpret českého repertoáru. Roli rytíře hrajícího na housle zpívá slovenský tenorista Michal Lehotský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments