(VIDEO) Lazebník sevillský ve Vídeňské státní opeře

V sobotu 27. listopadu 2021 jste mohli díky spolupráci Opery PLUS a evropské kulturní stanice ARTE sledovat přímý přenos Lazebníka sevillského z Vídeňské státní opery. Záznam představení zůstává dále přístupný na této stránce.

Rossiniho Lazebník sevillský patří k nejpopulárnějším a nejúspěšnějším operním dílům. Režisér Herbert Fritsch sestavil pro novou inscenaci díla ve Vídeňské státní opeře hvězdné obsazení, v němž se objeví Juan Diego Flórez v roli hraběte Almavivy, Ildar Abdrazakov jako Don Basilio, Vasilisa Berzhanskaya jako Rosina a Etienne Dupuis jako Figaro.

Komedii Lazebník sevillský aneb Zbytečná opatrnost od Pierra-Augustina Carona de Beaumarchaise zhudebnil již Giovanni Paisiello, jehož vlastní operní adaptace se těšila mimořádné oblibě i více než třicet let po svém vzniku, což vysvětluje sykot a bučení, které Rossiniho Lazebníka přivítaly při premiéře v Římě v roce 1816. Při druhém představení ovšem obecenstvo změnilo názor a dílo se setkalo s takovým ohlasem, že se brzy začalo hrát po celé Evropě.

Herbert Fritsch inscenuje Rossiniho mistrovské dílo jako pestrou, svižnou podívanou, jejíž rokokový vzhled doplňují prvky pantomimy a ozvěny komedie dell’arte. Podařilo se mu shromáždit soubor vynikajících pěvců, kteří bez výjimky spojují vynikající hlasové kvality s komediálním nadáním, energií a nakažlivou radostí z divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments