(VIDEO) Opera Die ersten Menschen v Nizozemské národní opeře

Na stránkách evropské kulturní stanici ARTE je dostupný záznam opery Die ersten Menschen z Nizozemské národní opery.

Vrcholem Holland Festivalu 2021 bylo znovuobjevení skladatele Rudiho Stephana (1887–1915). Opera Die ersten Menschen (První lidé) pojednává o Adamovi a Evě, Kainovi a Ábelovi a prakonfliktech lidstva. V režii španělského režiséra Calixta Bieita, Královský orchestr Concertgebouw diriguje debutující François-Xavier Roth.

Základem tohoto „Erotického mystéria“ (jak zní podtitul opery) je starozákonní vyprávění o stvoření. Po vyhnání z ráje žijí Adahm a Chawa a jejich synové Kajin a Chabel v rozlehlé krajině jako jediní zástupci svého druhu. Chawa se cítí Adahmovi odcizená a touží po návratu do rajské zahrady. Synové Kajin a Chabel mají velmi odlišné názory na život. Zatímco Kajin je hnán sexuální touhou, Chabel žije pro své náboženské přesvědčení a hraje si na dokonalého syna. Kajin žárlí na lásku své matky k Chabelovi a plánuje zabít vlastního bratra…

Děl Rudiho Stephana se nedochovalo mnoho. Skladatel narozený v roce 1887 v německém Wormsu se počítal mezi velké hudební naděje své generace, ale tragicky zahynul v zákopech první světové války. Bylo mu dvacet osm let, a právě dokončil svou první a jedinou operu. Několik málo Stephanových děl, která dnes známe (jeho písemná pozůstalost byla zničena při náletu za druhé světové války), jej odhaluje jako osobitého mladého skladatele na pomezí pozdního romantismu, moderny a impresionismu.

Poslední inscenace opery Die ersten Menschen (První lidé) se uskutečnila v 80. letech 20. století. Nyní ji v rámci letošního Holland Festivalu premiérově uvedla Nizozemská národní opera se sídlem v Amsterdamu. Režisér Calixto Bieito je mezinárodně proslulý svými nekompromisními inscenacemi. Královský orchestr Concertgebouw poprvé diriguje francouzský dirigent François-Xavier Roth. V roli Chawy se představí německá sopranistka Annette Dasch a v roli Adahma americký barytonista Kyle Ketelsen.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments