(VIDEO) Pražský komorní balet – Taneční divadlo Kytice

Pražský komorní balet poskytl prostřednictvím internetové televize Mall.tv záznam tanečního divadla Kytice. Představení s choreografií Petra Zusky a hudbou Ondřeje Brouska bude k dispozici online až do 28. února 2021.
Petr Zuska, Ondřej Brousek: Kytice – Pražský komorní balet 2019 (foto Serghei Gherciu)

Taneční divadlo renomovaného choreografa Petra Zusky, které vytvořil pro Pražský komorní balet na motivy Erbenovy sbírky Kytice, je inspirované deseti básněmi, není to však jejich doslovné převyprávění. Některé balady mají větší, jiné menší prostor a vzájemně se do sebe prolínají.

“Erbenova sbírka veršovaných balad Kytice patří k pokladům české poezie a literatury. Je to souhrn obrazů a příběhů, které jsou povětšinou prodchnuty náladami a situacemi lyrickými, melancholickými, ale i temnými a děsivými. Přestože nám nemálo z balad ve svém konci nabízí jen tratoliště krve a slz, pocit z díla jako celku je přece jen trochu jiný. Jakýsi odraz ode dna, kdy tušíme, že po noci přijde zase den, žal bude vystřídán radostí a že smrt a zánik jsou neodmyslitelným podhoubím pro život nový. A přeneseme-li se konkrétněji ke struktuře jednotlivých balad, nemůžeme rovněž nevnímat jistou archetypální trojici : Vina – Trest – Vykoupení,” píše Zuska na stránkách PKB.

Autorem originální symfonické hudby k představení je hudebník, skladatel, režisér a herec Ondřej Brousek.

První slavnostní premiéra celovečerního baletu proběhla ve středu 1. května 2019 ve Stavovském divadle v Praze, druhá premiéra se odehrála v neděli 5. května 2019 v Městském divadle v Mostě.

Kytice byla oceněna za nejlepší choreografii na soutěžní přehlídce současné taneční tvorby BALET 2019. Sólista Dominik Vodička získal v roce 2019 za ztvárnění hlavní role Cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v oboru tanec a pohybové divadlo.

Pražský komorní balet – Taneční divadlo Kytice

  • Scénář, choreografie a režie: Petr Zuska
  • Dramaturgie: Tomáš Vondrovic
  • Hudba: Ondřej Brousek
  • Scéna: Jan Dušek
  • Kostýmy: Pavel Knolle
  • Světelný design: Daniel Tesař
  • Asistenti choreografie: Igor Vejsada, Linda Svidró
  • Tančí: tanečníci Pražského komorního baletu, studenti Tanečního centra Praha, konzervatoře-gymnázia a hosté.

Délka: 80 minut
Premiéra: 1. května 2019 ve Stavovském divadle v Praze
II. premiéra: 5. května 2019 v Městském divadle v Mostě

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments