Vinylové desky jsou v kurzu, loni jejich prodej stoupl o polovinu. Zato o DVD a blu-ray zájem opadá

Největší tuzemský prodejce hudebních nosičů Bontonland zaznamenal v loňském roce prodej téměř 30.000 vinylových desek. Znamená to meziroční nárůst o 50 procent. Trend postupného zvyšování prodejů vinylových desek je na hudebním trhu viditelný už několik let.

ilustrační foto (archiv)
ilustrační foto (archiv)

„Jedná se pouze o nově vydávané vinylové desky, v žádném případě nejde o bazarový prodej,“ uvedl majitel společnosti Lešek Wronka.

Firma Bontonland, která v současné době provozuje patnáct kamenných prodejen a internetový obchod, zaznamenala i zvýšení prodeje CD o dvě procenta. Naopak trvá pokles prodejů DVD a blu-ray nosičů, který proti roku 2014 klesl přibližně o 15 procent.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že zájem o digitální prodej hudby a vinylové desky v posledních letech roste u prodejců v celé České republice, mezi které patří například pražský obchod Radost FX, prodejna Supraphonu a další kamenné i internetové obchody. Příjmy z prodeje nahrávek členských firem Mezinárodní federace hudebního průmyslu se v roce 2014 podle Českého statistického úřadu meziročně zvýšily o sedm procent na 283 milionů korun, údaj zahrnuje fyzické i digitální prodeje. Samotné digitální prodeje vyskočily v porovnání s rokem 2013 o 46 procent a jejich podíl na celkových prodejích tvoří 36 procent.

Vydavatelé hudebních nahrávek se v nízkých nákladech vrací k „černým“ deskám, přestože se z pohledu trhu jedná o okrajovou záležitost. Zatímco jejich prodej v minulých letech statistiky vůbec neregistrovaly, za rok 2014 již zaznamenaly prodej 36.000 vinylových nahrávek. Příznivci „elpíček“ oceňují jejich „nesterilní“ zvuk a velkou plochu obalu, která umožňuje kvalitní grafické ztvárnění. „Je za tím i určitý návrat ke klasickému rituálu vkládání desky do gramofonu, který navozuje více romantiky než streamování nebo přehrávání na smartphonu,“ podotkl Lešek Wronka. Problémem vinylů je jejich vysoká cena, která se pohybuje kolem 500 korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky