Vláda bude definitivně schvalovat pomoc podnikatelům v kultuře

Vláda se po navýšení rozpočtového schodku dnes vrátí k pomoci podnikatelům v kultuře. Pořadatelé zrušených či odložených akcí budou moct žádat o polovinu nákladů. Novinářům to po příchodu na jednání kabinetu řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Jde o program podpory, jehož záměr vláda schválila už v červnu, čekala ale na souhlas Sněmovny s navýšením schodku rozpočtu na 500 miliard korun. Program v záměru počítal s pomocí podnikatelským subjektům v kultuře a kreativním průmyslu za celkem miliardu korun.

Lubomír Zaorálek (archiv OP)

 

Devět set milionů korun z peněz pro podnikatele v kultuře má být určeno na dotace a 100 milionů korun mělo jít na poukázky určené těm, kdo si najmou firmu působící v kreativním odvětví.

 

Program předložený společně ministry kultury Lubomírem Zaorálkem a průmyslu má pomoci těm kulturním subjektům, které v kultuře podnikají a dosavadní pomoc resortu kultury pro ně nebyla určena. Předpokládá, že pokud podnikatelé v kultuře prokážou náklady, mohou dostat proplaceno až 50 procent do výše pěti milionů korun. O dotaci budou moct podle záměru žádat pořadatelé akcí, které se měly odehrát, ale neuskutečnily se, mezi 10. březnem a 31. srpnem.

 

Druhý balíkem programu jsou podle schváleného záměru takzvané kreativní poukázky. Mají jich vzniknout typy, jedny na 250.000 korun pro ty, kteří si najmou třeba designovou firmu či jinou kreativní společnost, jež má běžnému podnikání dodat přidanou hodnotu. Poukázka na 150.000 korun by pak měla být určena spíše pro kulturní služby.

 

Vláda v dubnu schválila první záchranný balíček pro kulturu ve výši 1,07 miliardy korun. Byl určen především pro příspěvkové organizace ministerstva kultury a subjekty, které od ministerstva dostávají dotace. Majitelé některých soukromých divadel ale poté ministra Zaorálka kritizovali za to, že nepůjde nic do sektoru, který nepobírá dotace. Záměr programu vláda schválila v polovině června s tím, že definitivně se k němu vrátí, pokud Sněmovna kývne na kabinetem navrhované zvýšení rozpočtového schodku.

Mohlo by vás zajímat