Vláda jedná s organizátory v kultuře o nastavení pravidel akcí

Vláda jedná s organizátory akcí o nastavení pravidel, která by umožnila fungování kultury či sportu v nižších stupních protiepidemického systému PES. Regulaci nechá na nich. Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes novinářům řekl, že chce v nižších stupních od 4. umožnit, aby si provozovatelé mohli ve spolupráci s hygieniky nastavit dostatečně bezpečná pravidla.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

„Nebude to regulace státem, ale pořadateli. Stát nechce nikoho zvýhodňovat,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Organizátoři akcí podle něj budou moct například omezit vstup pro lidi s negativním testem na covid či dokladem o prodělání nemoci v uplynulých 90 dnech. V souvislosti s připravovanými změnami ministr také zopakoval, že očkování, se kterým začal stát u seniorů a zdravotníků na konci prosince, chrání až po druhé dávce.

Vláda dnes rozhodla, že plošné bezplatné antigenní testování na nový typ koronaviru bude pokračovat i po 15. lednu. Nestanovila přitom termín, kdy by mělo skončit. Podle Blatného se daný typ testování osvědčil zejména při odhalování nakažených lidí bez příznaků. Do dnešního rána bylo antigenních testů v ČR provedeno přes 950.000. Nově by mohly být využívány právě jako „propustky“ pro vybrané akce a aktivity.

V polovině listopadu začala testovat antigenními testy lůžková zařízení sociálních služeb, zejména domovy pro seniory. Test museli pravidelně podstupovat klienti i zaměstnanci, v současné době se už testují jen zaměstnanci. Od začátku prosince se mohli nechat antigenním testem dobrovolně otestovat pedagogičtí pracovníci, od 16. prosince pak i veřejnost. Opakovat test je možné jednou za pět dní.

„Dnes se měla uskutečnit první schůzka pracovní skupiny k novele Protiepidemického systému (PES), kam nebyl přizván žádný člen pracovní skupiny RHSD na MK ČR z řad zástupců zaměstnanců nebo zaměstnavatelů. Naopak se tito sociální partneři dozvěděli o existenci pracovního návrhu PES pozdě a zprostředkovaně, nikoliv od vedení MK ČR nebo MZDR ČR. Na samotné schůzce byl za kulturu přizván pouze pan Marek Vohralík, jinak výkonný ředitel FESTAS – festivalová asociace z.s., který byl nominován do této skupiny neznámo kým. Bohužel i kontakt s tímto zástupcem jsme si jako zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů museli obstarat sami. Je třeba uvést, že po naší urgenci přímo u pana Vohralíka, jsme si vytvořili až následně informační kanál s možností zpětné vazby, kterou pan Vohralík zatím zcela respektuje,“ vyjádřil se na Facebooku Opery PLUS Jiří Dokoupil, prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


2 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments