Vltavská filharmonie musí mít posudek vlivu na životní prostředí

Plánovaná budova filharmonie u stanice metra Vltavská musí mít posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodli o tom úředníci odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Stavba, jehož podrobnou studii nedávno pro Prahu dokončili architekti dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG), by měla začít v roce 2027 a skončit o pět let později. Náklady mají činit podle nynějšího odhadu asi 12 miliard korun.
Vltavská filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Vltavská filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

Hlavní město jako investor nyní musí zajistit kompletní dokumentaci pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí, klima a život obyvatel. Ta by podle zveřejněného dokumentu měla zahrnovat mimo jiné přehled zvažovaných variant projektu, zhodnocení dopravy v okolí či popis a návrhy na minimalizaci vlivu na ovzduší, hlukové hladiny či osvětlení.

Filharmonie bude mít podle oznámení pro EIA tři podzemní a šest nadzemních podlaží a budou v ní tři sály – jeden velký koncertní pro asi 1800 sedících lidí, druhý komorní s 500 místy k sezení a stání a třetí multifunkční, do kterého se vejde 620 sedících nebo 1200 stojících lidí. Záměr bude podle dokumentu zahrnovat také několik dalších staveb, například tunely zajišťující dopravní napojení komplexu, úpravy nábřeží, změny v dopravní infrastruktuře typu přeložky tramvajové trati nebo vybudování nových křižovatek a výstavbu nového vestibulu metra.

Aktuální návrh kritizuje nezisková organizace Arnika, která ocenila požadavek úřadu, aby město předložilo více variant řešení dopravy. “Stávající návrh tří tunelů pod filharmonií nepovažujeme za dobrý. Existují i jiná dopravní řešení a je třeba vybrat takové, které bude mít nejmenší dopady na životní prostředí a klima a bude nejvhodnější z hlediska bezmotorové a veřejné dopravy,” uvedla za organizaci Anna Vinklárková.

Podle zářijových informací zástupců vedení města a architektů nyní odborníci pracují na vytvoření technické dokumentace a v příštím roce na podzim by město mělo zažádat o stavební povolení. V roce 2026 by pak mělo mít hotovou dokumentaci i stavební povolení, aby se v roce 2027 začalo stavět. Budova bude sídlem dvou orchestrů, protože zde budou sídlit Česká filharmonie a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.

Magistrát usiluje o spolufinancování stavby státem a zvažuje také zapojení soukromých investorů. Výstavba nového kulturního centra má podle záměru vedení magistrátu nastartovat proměnu okolní lokality Bubny-Zátory, kde by měla vzniknout čtvrť až pro 25.000 lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments