Vrácení vstupného za zrušené akce se může odložit až na podzim 2022

Pořadatelé zrušených kulturních akcí budou moci odložit patrně až na podzim roku 2022 vrácení uhrazeného vstupného. Lidé navíc budou moci dál žádat organizátory o poukaz na náhradní nebo odloženou akci místo peněz. Vyplývá to z úprav vládní novely, jak je dnes podpořil sněmovní školský a kulturní výbor.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

Předloha mění zákon schválený už na jaře a má zmírnit dopady koronavirové krize na kulturu a zabránit krachům pořadatelů. Sněmovna by ji mohla zrychleně schvalovat ve středu.

Na odklad vrácení platby za vstupné bude podle úprav výboru platit takzvaná ochranná doba až do konce října 2022 místo konce října příštího roku. Zákon se bude po účinnosti novely vztahovat na kulturní akce, které se měly konat do konce září příštího roku místo letošního října. O poukaz místo vrácení vstupného budou moci zákazníci požádat organizátory do konce příštího roku místo původního března. Voucher dostanou nejméně v hodnotě uhrazeného vstupného. V ochranné době budou muset pořadatelé nabídnout náhradní nebo odloženou kulturní akci ve stejné nebo vyšší hodnotě. Pořadatelé budou muset předplatitele vstupného o jejich právech informovat.

Ochranná doba podle předlohy skončí, pokud pořadatel nevydá zákazníkovi poukaz do jednoho měsíce od jeho žádosti, nebo mu nenabídne náhradní kulturní akci do šesti měsíců od vydání poukazu. Náhradní akce se bude muset uskutečnit do konce října přespříštího roku.

Na okamžité vrácení peněz budou mít podle zákona nárok zdravotně postižení lidé, nezaměstnaní, těhotné ženy, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, lidé starší 65 let a samoživitelky nebo samoživitelé.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments