Výběrové řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra ÚOHS nepravomocně zrušil

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně přibližně za 2,4 miliardy korun. Janáčkovo kulturní centrum má sloužit jako velký koncertní sál pro Filharmonii Brno. Podle plánů města by se mělo začít stavět letos. Magistrát nyní připravuje odvolání proti uvedenému rozhodnutí.
Janáčkovo kulturní centrum (zdroj BRNOmycity)
Janáčkovo kulturní centrum (zdroj BRNOmycity)

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže svým zatím nepravomocným prvostupňovým rozhodnutím zrušil zadávací řízení statutárního města Brna a Brněnských komunikací na výstavbu Janáčkova kulturního centra kvůli nepřiměřeným a diskriminačním požadavkům na prokázání kvalifikace dodavatelů,” uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Proti rozhodnutí lze podat rozklad, dodal.

Primátorka Markéta Vaňková uvedla, že to pro město přirozeně není dobrá zpráva: “Nicméně se jedná o rozhodnutí v I. stupni. V současnosti připravujeme rozklad proti uvedenému rozhodnutí, neboť přípravě zakázky jsme se poctivě věnovali měsíce. Domníváme se, že ÚOHS i přes řadu technických argumentů z naší strany opomněl zohlednit některá klíčová specifika této jedinečné stavby, která nyní budeme dokládat i názory erudovaných subjektů, a též okolnost, že průběh řízení dokládá, že se zadávacími podmínkami vytvořilo reálné konkurenční prostředí a soutěž.”

Správní řízení úřad zahájil na návrh společnosti Gardenline. Jako problematický vyhodnotil požadavek na předložení referenční zakázky na výstavbu budovy takzvané občanské vybavenosti v hodnotě alespoň jedné miliardy korun. “Zadavatel přitom nedokázal objektivně odůvodnit, proč by nemohly plnit jeho zakázku dodavatelé, kteří nestavěli objekt občanské vybavenosti, ale mohou doložit zkušenosti s realizací jiných pozemních staveb, jež mají shodnou materiálově konstrukční podobu jako zamýšlené kulturní centrum,” doplnil Švanda. Město tím podle ÚOHS nepřiměřeně omezilo okruh dodavatelů, kteří se mohou soutěže zúčastnit. Bude tak muset zadávací řízení vyhlásit znovu.

Brno na konci ledna posunulo termín pro podání cenových nabídek na začátek března. Výběrové řízení na dodavatele je dvoukolové, z prvního kola vzešly jako zájemci čtyři firmy, které splnily kvalifikační předpoklady. Ve druhém kole tito uchazeči mají podat cenové nabídky, soutěžní cena je 2,4 miliardy korun.

Stavba Janáčkova kulturního centra má trvat tři roky. Příprava probíhá mnoho let. Současní představitelé města dříve čelili kritice opozičních zastupitelů i osobností kulturního života za to, že stavbu koncertního sálu odkládali. Filharmonie Brno dosud hraje v Besedním domě, kde nemůže odehrát koncerty v maximálním možném složení.

“Zda bude rozhodování ÚOHS mít vliv na počátek stavby, zatím nelze říci, jelikož zadávací řízení stále běží. Nelze vyloučit, že konečný výběr dodavatele by mohl proběhnout zhruba ve stejném čase, jako bude známo druhostupňové rozhodnutí ÚOHS,” doplnila Vaňková.

Hlediště nového sálu má pojmout 1200 lidí a vznikne v proluce mezi Veselou a Besední ulicí. Dříve zde bývalo parkoviště, od roku 2018 jsou zde podzemní garáže, které vznikly jako první etapa stavby. Jelikož však město dosud nedokázalo na stavbu garáží navázat, neparkuje se v nich a jsou zakonzervované.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments