Východočeské divadlo obnovuje premiéru o Emě Destinnové

Východočeské divadlo v Pardubicích v obnovené premiéře uvede hru o operní divě Emě Destinnové Commedia finita. Diváci ji uvidí v úterý na nové scéně Poedium. Hra byla v repertoáru rok od října 2017, uvedl to mluvčí divadla Radek Smetana.
Ema Destinnová (zdroj České muzeum hudby)

Intimní prostor je jako stvořený pro hru s malým hereckým obsazením, proto se vedení divadla rozhodlo uvést Commedii finitu a obohatit jí repertoár nové nejmenší scény pardubického souboru,“ uvedl Smetana.

Dramatička Viktoria Hradská napsala hru o talentované, excentrické, výjimečné i osamělé zpěvačce. Vypráví o ní prostřednictvím čtyř žen, které ji zažily zblízka. Postavy jsou fiktivní, nicméně inspirované lidmi z okolí pěvkyně.

Jaká byla, či přesněji, jak byla vnímána, se dozvídáme od závistivé učitelky hudby, jež ji považovala za konkurenci, nevzdělané uklízečky, placené společnice, která ji soustavně okrádala a ponižovala, a žárlivé komorné. Velikost slavné umělkyně i výjimečnost její komplikované osobnosti je tak poměřována závistí, nenávistí, hloupostí a malicherností,“ řekla dramaturgyně Jana Uherová.

Commedia finita poskytuje příležitost čtyřem herečkám, Dagmar Novotné, Jindře Janouškové, Janě Ondruškové a Štěpánce Fingerhutové. Autorka je nechává vést na jevišti monology u rakve zesnulé pěvkyně.

Česká sopranistka vlastním jménem Emilie Pavlína Věnceslava Kittlová se narodila v roce 1878. S neobyčejnou škálou výrazu zvládla repertoár více než 100 rolí. Úspěchy měla v Berlíně, Paříži, Londýně a hlavně v New Yorku. Po válce její sláva opadala, kariéru ukončila dobrovolně a žila v ústraní na zámečku ve Stráži nad Nežárkou. Zemřela 28. ledna 1930, hrob má na vyšehradském Slavíně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat