Východočeské divadlo obnovuje premiéru o Emě Destinnové

Východočeské divadlo v Pardubicích v obnovené premiéře uvede hru o operní divě Emě Destinnové Commedia finita. Diváci ji uvidí v úterý na nové scéně Poedium. Hra byla v repertoáru rok od října 2017, uvedl to mluvčí divadla Radek Smetana.
Ema Destinnová (zdroj České muzeum hudby)

Intimní prostor je jako stvořený pro hru s malým hereckým obsazením, proto se vedení divadla rozhodlo uvést Commedii finitu a obohatit jí repertoár nové nejmenší scény pardubického souboru,” uvedl Smetana.

Dramatička Viktoria Hradská napsala hru o talentované, excentrické, výjimečné i osamělé zpěvačce. Vypráví o ní prostřednictvím čtyř žen, které ji zažily zblízka. Postavy jsou fiktivní, nicméně inspirované lidmi z okolí pěvkyně.

Jaká byla, či přesněji, jak byla vnímána, se dozvídáme od závistivé učitelky hudby, jež ji považovala za konkurenci, nevzdělané uklízečky, placené společnice, která ji soustavně okrádala a ponižovala, a žárlivé komorné. Velikost slavné umělkyně i výjimečnost její komplikované osobnosti je tak poměřována závistí, nenávistí, hloupostí a malicherností,” řekla dramaturgyně Jana Uherová.

Commedia finita poskytuje příležitost čtyřem herečkám, Dagmar Novotné, Jindře Janouškové, Janě Ondruškové a Štěpánce Fingerhutové. Autorka je nechává vést na jevišti monology u rakve zesnulé pěvkyně.

Česká sopranistka vlastním jménem Emilie Pavlína Věnceslava Kittlová se narodila v roce 1878. S neobyčejnou škálou výrazu zvládla repertoár více než 100 rolí. Úspěchy měla v Berlíně, Paříži, Londýně a hlavně v New Yorku. Po válce její sláva opadala, kariéru ukončila dobrovolně a žila v ústraní na zámečku ve Stráži nad Nežárkou. Zemřela 28. ledna 1930, hrob má na vyšehradském Slavíně.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na