Východočeské muzeum v Pardubicích pořádá výstavu k výročí Bedřicha Smetany

Východočeské muzeum v Pardubicích připomene malou výstavou dvě kulatá výročí Bedřicha Smetany. Letos uplyne 200 let od narození a 140 let od úmrtí skladatele, jehož dílo je považováno za základní kámen české hudební kultury. Expozici najdou návštěvníci muzea v prostorách zámecké pokladny od soboty.
Východočeské muzeum v Pardubicích (zdroj Východočeské muzeum v Pardubicích)
Východočeské muzeum v Pardubicích (zdroj Východočeské muzeum v Pardubicích)

“Výstava nabízí unikátní pohled na Smetanův život a dílo prostřednictvím výběru zajímavých exponátů z našich sbírek. Mezi hlavní lákadla patří soutěžní návrh pomníku Bedřicha Smetany od Karla Dvořáka, původně zamýšlený pro město Pardubice,” řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.

O+

Pozoruhodný je podle něj také dopis, který Smetana adresoval doktoru Leopoldu Hrušovi. Zmiňuje se v něm o uspořádání koncertu v Pardubicích, který se nakonec opravdu uskutečnil, uvedla kurátorka výstavy Petra Městecká.

“Výstava se zaměřuje i na žáky Bedřicha Smetany, Leopolda Hruše a Antonii Štěpánkovou-Goldsteinovou, a přibližuje tak Smetanův vliv na další generace českých hudebníků. Návštěvníci mají také jedinečnou příležitost prohlédnout si koncertní pozvánky, které svědčí o popularitě Smetanových skladeb nejen v jeho době, ale i v současnosti,” řekla kurátorka.

Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli v rodině zámeckého sládka, amatérského muzikanta, jako první syn po mnoha dcerách. Od čtyř let se učil na housle, pak na klavír. Pro hudbu zanedbával studia, vystupoval jako zručný klavírista a houslista a skládal. Známou Louisinu polku, inspirovanou první láskou, zkomponoval v 16 letech. Na sklonku života, kdy ohluchl, vytvořil vrcholná díla, Má vlast, kvartet Z mého života a například opery Hubičku, Tajemství a Čertovu stěnu.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře