Vyjádření Asociace profesionálních divadel ke sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie

Asociace profesionálních divadel zaslala stanovisko k zamýšlenému sloučení Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Zahájení debaty o budoucnosti Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc je legitimním politickým rozhodnutím olomouckých zastupitelů. Samotná debata o potřebných změnách by měla být nástrojem pro další rozvoj institucí, neboť jejich současná podoba vznikla historicky v odlišných ekonomických, politických a společenských podmínkách. Reorganizace institucionálního poskytování služeb může přinést i pozitivní efekty, nedojde-li k jejich omezení a snížení kvality. Každý podobný zásah do chodu kulturních institucí je přesto velmi citlivý a každý krok je potřeba pečlivě zvážit, protože jeho důsledky mohou být nevratné a může se jednat o precedens pro celou kulturní síť v České republice.

Asociace profesionálních divadel dlouhodobě upozorňuje, že kulturní instituce v celé České republice se potýkají s nevyhovujícím systémem financování a správy. Absence předvídatelného kooperativního financování může vést k postupné destrukci sítě divadel a orchestrů. Rozhodující část jejich financování totiž leží na bedrech obcí.

Asociace profesionálních divadel vývoj situace v Moravském divadle Olomouc sleduje a nepovažuje za přijatelné omezení činnosti jeho uměleckých souborů nebo jejich rušení. Asociace profesionálních divadel apeluje na všechny zúčastněné, aby jednali ve prospěch zachování kulturní služby a funkcí obou stávajících organizací, zajištění maximálního sociálního smíru i udržení pracovních míst.

Asociace profesionálních divadel je přesvědčena, že jediným dlouhodobým řešením pro kvalitní fungování kulturních institucí nejen v Olomouci, ale v celé České republice, je změna systému jejich financování a správy. Řešení, které může zajistit kooperativní a předvídatelné financování z úrovně obcí, krajů a státu, vidíme v projednávaném návrhu Zákona o veřejné kulturní instituci

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments