Výpravy k operám, ilustrace not, hudba na poštovních známkách. Před 120 lety se narodil Karel Svolinský

Karel Svolinský, od jehož narození uplyne 14. ledna sto dvacet let, bývá prezentován jako malíř, grafik, ilustrátor či scénograf.

Karel Svolinský (foto archiv)
Karel Svolinský (foto archiv)

Nejrozšířenější jsou jeho ilustrace knih včetně řady dětských (doprovod k Wolkerovým Baladám či Máchovu Máji). Známou postavou je Svolinský také pro filatelisty, je autorem zhruba dvou stovek návrhů známek – mnohdy i s hudební tematikou, několikrát se stal i majitelem ceny Nejkrásnější světová známka.

Karel Svolinský - návrhy známek a dopisnice (foto archiv)
Karel Svolinský – návrhy známek a dopisnice (foto archiv)

Do oběhu byly dány bankovky, které Svolinský návrhl, je autorem vitráží zdobících okna v katedrále svatého Víta na Pražském hradě nebo mozaiky na orloji v Olomouci; jedinečné jsou jeho kresby na porcelán, ilustroval ale i obálky k hudebninám, mimo jiné ke skladbám Bedřicha Smetany, Zdeňka Fibicha nebo Leoše Janáčka.

Karel Svolinský - návrh obálky k partituře Smetanova Tajemství (foto archiv)
Karel Svolinský – návrh obálky k partituře Smetanova Tajemství (foto archiv)

Karel Svolinský, který se narodil 14. ledna 1896 na Svatém Kopečku na Olomoucku, se též podílel na scénických a kostýmních výpravách, a to především pro pražské Národní divadlo. V roce 1940 vytvořil scénu pro Dvořákova Jakobína, následovaly mimo jiné Čertova stěna, Tajemství, Hubička, Její pastorkyňa, ale i Boris Godunov; k mnohým z nich navrhnul i kostýmy.

Karel Svolinský - návrh kostýmu pro Marinu Mníškovou -M.P.Musorgskij, Boris Godunov - ND Praha 1945 (foto archiv ND)
Karel Svolinský – návrh kostýmu pro Marinu Mníškovou – M. P. Musorgskij, Boris Godunov – ND Praha 1945 (foto archiv ND)

Už v roce 1948 připravil Karel Svolinský výpravu Janáčkovy Její pastorkyně ve Vídeňské státní opeře, na scéně Theater an der Wien. Spolupracoval i s operními soubory v Brně, Olomouci či Plzni. Asi nejznámější ale jsou jeho návrhy k Smetanově Prodané nevěstě, ke které se vracel opakovaně, naposledy v inscenaci uvedené v prosinci 1982 režisérem Ladislavem Štrosem a dirigentem Zdeňkem Košlerem na scéně někdejšího Smetanova divadla v Praze.

B.Smetana: Prodaná nevěsta - scéna a kostýmy Karel Svolinský - ND Praha 1982 (foto Oldřich Pernica/archiv ND)
B. Smetana: Prodaná nevěsta – scéna a kostýmy Karel Svolinský – ND Praha 1982 (foto Oldřich Pernica/archiv ND)

Karel Svolinský zemřel 16. září 1986.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat