Výroční ceny Opery Plus mají Němečková, Zvonař a Dočolomanský

V pražské Státní opeře byly v sobotu 26. března 2016 odpoledne vyhlášeny a oceněny nejlepší taneční výkony a také choreografie za loňský rok. Výroční ceny Opery Plus si tentokrát odnesli členka Forsythe Company (Dresden Frankfurt Dance Company) Kristýna Němečková, člen Bavorského státního baletu v Mnichově Adam Zvonař a choreograf a umělecký šéf souboru Farma v jeskyni Viliam Dočolomanský.

Kristýna Němečková získala Výroční cenu Opery Plus za sólo v choreografii Jacopa Godaniho Reflections on the Fate of Human Forms, nastudované Baletem pražského Národního divadla v rámci triptychu Ballettissimo.

Balettissimo – Kristýna Němečková – Státní opera Praha 2015 (foto Martin Divíšek)
Jacopo Godani: Reflections on the Fate of Human Forms – Kristýna Němečková – Balet ND (foto Martin Divíšek)

Také letošní vítěz mužské kategorie Adam Zvonař je dnes už bývalým členem baletního souboru zlaté kapličky. Ocenění převzal za výkon na své nynější domovské scéně, mnichovském Národním divadle, a to za sólo v choreografii Richarda Siegala Unitxt.

Richard Siegal: Unitxt - Adam Zvonař a Katherina Markovskaja - Bavorský státní balet (foto © Nicha Rodboon)
Richard Siegal: Unitxt – Adam Zvonař a Katherina Markovskaja – Bavorský státní balet (foto © Nicha Rodboon)

Favorit v kategorii nejlepší choreografie Viliam Dočolomanský cenu obdržel za projekt Odtržení/Disconnected souboru Farma v jeskyni, v jehož čele už řadu let stojí.

Odtržení/Disconnected – Farma v jeskyni - DEPO2015 -Plzeň (foto Miroslav Chaloupka)
Viliam Dočolomanský: Odtržení/Disconnected – Farma v jeskyni – DEPO2015 -Plzeň (foto Miroslav Chaloupka)

Skleněný artefakt ve tvaru „O“, vyrobený sklárnami v Lindavě, umělci převzali z rukou loňské vítězky ženské kategorie, první sólistky Baletu Národního divadla Terezy Podařilové a šéfredaktora portálu Opera Plus Víta Dvořáka, na scéně pražské Státní opery v úvodu představení inscenace Ballettissimo v provedení souboru Národního divadla v Praze. Vyhlášení nejnovějších Výročních cen Opery Plus moderovala Helena Bartlová z Baletu Národního divadla.

Výroční ceny Opery Plus jsou prakticky jedinou tuzemskou diváckou divadelní cenou. O širší nominace v žánru balet a jiný tanečně dramatický žánr se i letos postarali oslovení taneční publicisté – Marcela Benoniová, Pavol Juráš, Lucie Kocourková, Jana Návratová a Roman Vašek. Do výběru favoritů a následného čtenářského hlasování se tentokrát dostaly bezmála tři desítky umělců ve třech kategoriích – ženský taneční výkon, mužský taneční výkon a choreografie, a to jak našich i zahraničních umělců v tuzemských inscenacích, tak i českých tanečníků působících v zahraničí. Posuzovány přitom byly taneční výkony a choreografie vytvořené v roce 2015.

Mezi nominovanými byli například Viktor Konvalinka nebo Ondřej Vinklát za výkony na scénách pražského Národního divadla, Amelia Waller či Koki Nishioka v inscenaci Chaplin ostravského baletu, Martin Svobodník ze souboru brněnského Národního divadla a Irina Laptěva z Moravského divadla Olomouc, ale také v zahraničí působící čeští tanečníci Edita Raušerová, Zuzana Zahradníková, Vítek Kořínek či Michal Krčmář. Mezi choreografy titulů nastudovaných v loňském roce zaujali nejen renomovaní zahraniční tvůrci Jacopo Godani, Ohad Naharin, Uwe Scholze, Mario Schröder, ale i naši Jiří Bubeníček, Jana Burkiewiczová, Miřenka Čechová, Alena Pešková či Michal Záhora. Hned tři nakonec ale neproměněné nominace posbíral napříč kategoriemi projekt Lenky Vagnerové Gossip, realizovaný v pražské La Fabrice. Kompletní přehled nominací najdete zde.

I letošní čtenářské internetové hlasování se setkalo s mimořádným zájmem, a to jak diváků a fanoušků umělců, tak i ze strany divadel a také samotných umělců. Během jednoho měsíce se do něj zapojilo celkem 8.284 hlasujících. Tady je konečné pořadí:

[poll id=”9″]
[poll id=”7″]
[poll id=”8″]

Portál Opera Plus svoje Výroční ceny vyhlásil poprvé před čtyřmi lety, a to pro obor opera a vzápětí pak i pro balet a jiný tanečně dramatický žánr. Taneční ceny doposud převzali primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová, choreograf a šéf Baletu pražského Národního divadla Petr Zuska, choreografové Jan Kodet a Libor Vaculík a tanečníci baletního souboru první české scény Marta Drastíková, Tereza Podařilová, Alexandre Katsapov a Ondřej Vinklát.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat