Výstava historických harmonií potrvá pouhé dva dny

Součástí letošního ročníku Mezinárodního varhanního festivalu Zdeňka Pololáníka v České Třebové je také výstava historických harmonií. Bude k vidění jen 30. září a 1. října v Malém sále Kulturního centra. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jedenáct vzácných nástrojů a dobových dokumentů zapůjčených z první soukromé expozice harmonií v České republice nazvané Harmonium – historie z Prostějova.
Ondřej Mucha (zdroj ZUŠ Uherské Hradiště)
Ondřej Mucha (zdroj ZUŠ Uherské Hradiště)

Lidé uvidí nástroje postavené v druhé polovině 19. století v Evropě a Spojených státech. Některé vznikly i v českých zemích, konkrétně v Hradci Králové a Kutné Hoře. “Na pódiu budou tři nástroje. První přímo od vynálezce harmonia Alexandra-Françoise Debaina, druhý od kutnohorského varhanáře Jana Tučka, od jehož úmrtí letos uplynulo 110 let, a třetí od americké firmy Packard,” uvedl jeden ze zakladatelů expozice Ondřej Mucha. Dalších osm harmonií bude pod pódiem, součástí výstavy budou i komentované prohlídky.

První harmonium vytvořil výrobce hudebních nástrojů Debain v Paříži a nechal si je v roce 1840 patentovat. Z Francie se harmonium postupně dostalo do všech zemí Evropy včetně USA a stalo se populárním salónním a domácím koncertním nástrojem, postupně proniklo také do škol a kostelů. O velké oblibě nástroje svědčí skutečnost, že pro něj psali významní světoví skladatelé – například César Franck, Alexandre Guilmant, Louis Vierne, Sigfrid Karg-Elert a mnozí další. Světová sláva harmonií začala postupně upadat v první polovině 20. století, až z koncertních pódií, sálů a salonů zcela vymizela na počátku druhé poloviny 20. století.

Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka je prvním festivalem, kde tento téměř zapomenutý plnohodnotný koncertní nástroj zazní v plné kráse. Koncert Ondřeje Muchy a mezzosopranistky Gabriely Němcové se uskuteční v sobotu 30. září v malém sále Kulturního centra v České Třebové. Návštěvníci se mohou těšit nejen na zvuk harmonia samotného vynálezce z roku 1866, ale také na harmonium Petera Titze z 50. let 19. století, které patří mezi nejstarší dochovaná harmonia tohoto významného vídeňského stavitele.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments