Vzkříšení se po havárii autobusu stalo symbolem. Česká filharmonie hrála Mahlera

Ve znamení nadcházejících velikonočních svátků provedla dnes Česká filharmonie v Rudolfinu Druhou symfonii Gustava Mahlera nazvanou Vzkříšení. Ve vyprodané Dvořákově síni ji řídil šéfdirigent Jiří Bělohlávek.Pro filharmoniky byla skladba vzhledem k nedávné nehodě jejich autobusu symbolická. S orchestrem již usedli čtyři hráči, kteří v Rakousku před jedenácti dny havarovali. Někteří jejich kolegové se však stále léčí.

Autobus se členy České filharmonie havaroval 22. března u dolnorakouského Mistelbachu, zraněno bylo 16 lidí, z toho tři těžce. Filharmonici se vraceli ze série koncertů ve Vídni. Šlo ale jen o menší část souboru, větší cestovala letecky na turné do Polska. Autobus sjel ze silnice a zřítil se ze sedmimetrového náspu. Příčina nehody není známa, s největší pravděpodobností řidiče postihla náhlá nevolnost.

„Jsme rádi, že všichni účastníci nehody přežili a už jsou doma. Název Mahlerovy Druhé symfonie je docela příznačný,“ komentovala dnešní koncert mluvčí České filharmonie Kateřina Motlová. Někteří filharmonici, kteří byli zraněni, se podle ní již účastní běžného provozu orchestru, stále jich však několik zůstává pod lékařským dohledem. „Máme jednoho hráče se zraněním hlavy a dále jsou tam dvě zranění ramene, budou následovat rehabilitace. Doufáme ale, že trvalé následky nebude mít nikdo. Především však utrpěli šok, ze kterého se budou muset delší dobu vzpamatovávat,“ dodala Motlová.

V sólových partech dnešního koncertu zazpívaly sopranistka Simona Houda Šaturová a argentinská mezzosopranistka slovinského původu Bernarda Finková, představil se také Pražský filharmonický sbor. Koncert skončil velkým úspěchem a několikaminutovými ovacemi vstoje. Také čtvrteční a páteční vystoupení jsou už vyprodána.

Foto Česká filharmonie / Petra Hajská

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat