Vzpomínáme na Eugena Suchoně

Dnes je to právě dvacet let, co 5. srpna 1993 zemřel dnes už legendární slovenský hudební skladatel, pedagog a teoretik Eugen Suchoň.Autor první slovenské opery Krútňava ve svých skladbách vycházel ze slovenské lidové melodiky. K Suchoňovým výrazným dílům patří kromě Krútňavy také kantáta Žalm zeme podkarpatskej, symfonické variace Metamorfózy či první slovenské hudební drama Svätopluk (1960).Eugen Suchoň se narodil 25. září 1908 v Pezinku. Ve dvanácti letech začal studovat hru na klavír v Bratislavě, o třináct let později svoje vzdělání završil absolvováním studia skladby u Vítězslava Nováka.Veřejnosti se Suchoň představil již ve třicátých letech minulého století symfonickými básněmi, úpravami slovenských lidových písní pro sbor a orchestr, sonátami a hudebními cykly. Vrcholem jeho tvorby je bezesporu již zmíněná opera Krútňava, která měla premiéru v Bratislavě v prosinci 1949. Dílo, vytvořené na základě novely Mila Urbana, si jako jedno z nejúspěšnějších opusů slovenské hudby našlo cestu i na zahraniční operní jeviště. Mimochodem: kdypak se jí konečně zase jednou dočkáme i u nás?

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ladislav

17. a 24.09.2016 sme mohli vidieť a počuť v opere SND Krútňavu E.Suchoňa – nakrajšiu slovenskú operu. Bola to obnovená premiéra z roku 1999 v réžii p.J.Jakubiska.
Obidve predstavenia mali obrovský úspech- právom a zaslúžene. Orchester hral veľmi dobre.
Skoda, že nedirigoval O.Lenárd. Zbor bol vynikajúci. Ulohy Katreny sa zhostila pani Mária
Porubčinová a to excelentne, podľa mňa momentálne prvá dáma slovenskej opery. Pán Lehotský/ 24.9/ bol o triedu lepší ako M.Dvorský/17.9/. Pán Galla na úlohu Stelinu už nestačí.
Týmto predstavením môže Opera SND dôstojne reprezentovať slovenskú kultúru nielen v Prahe,
ale v celej Europe.
p.s.
ani na jednom predstavení sa neukázali naši známi slovenskí kritici,kritičky.