X: Život a doba Malcolma X: Další přenos z MET nabídne směs klasiky, jazzu i africké hudby

Druhým přímým kinopřenosem pokračuje oceňovaná série MET: Live in HD. Přímo z přední operní scény v New Yorku tentokrát do kinosálů na celém světě zamíří příběh afroamerického aktivisty Malcolma X. Vlivnou operu Anthonyho Davise z roku 1985 X: Život a doba Malcolma X uvidí diváci v nové inscenaci na cenu Tony nominovaného režiséra Roberta OʹHary. Přenos je na programu v sobotu 18. listopadu, a to v kině Světozor, Bio Central, síti Cinestar a také v kinech v Chomutově, Semilech, Náchodě a dalších. Moderátorkou večera bude cenami ověnčená herečka Angela Bassett, která ve filmu Malcolm X z roku 1992 ztvárnila manželku titulního hrdiny.
X: Život a doba Malcolma X, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)
X: Život a doba Malcolma X, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)

Malcolm X (1925–1965), vlastním jménem Malcolm Little, patřil společně s Martinem Lutherem Kingem mezi nejvýraznější tváře afroamerického hnutí za lidská práva. Byl členem kontroverzní organizace Nation of Islam, z té ale v roce 1964 vystoupil. Následující rok byl na něj spáchán atentát, střelným zraněním na místě podlehl. Jeho pohřeb se stal výrazným momentem afroamerického hnutí, podle některých odhadů se jej zúčastnilo až 30 tisíc osob.

Příběh této výrazné osobnosti inspiroval v osmdesátých letech skladatele Anthonyho Davise. Zpracoval ho na základě libreta dramatičky a novinářky Thulani Davis. Ve své opeře zkoumá, jak se může život jedince, který bojuje o to, aby mohl život žít podle svých vlastních podmínek, mění v boj za spravedlnost pro celý národ. Dílo mělo premiéru na American Music Theater Festival ve Filadelfii 9. října 1985, za světovou premiéru je ale označováno uvedení v následujícím roce v New Yorku. Na prknech Metropolitní se operní prvotina Anthonyho Davise představí v sezóně 2023/24 poprvé.

Opera představuje Malcolmův život jako neustálý vývoj, jehož poselství o afroamerickém sebepojetí byla často v rozporu s hlavním proudem, přesto ale nepřestávají rezonovat až do dnešních dnů. V hlavní úloze se představí Will Liverman. Ve dvojroli Malcolmovy matky Louise a manželky Betty se představí Leah Hawkins. Malcolmovu sestru Ellu ztvární mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis, bratra Reginalda Michael Sumuel.

OʹHarova inscenace příběhu tragického hrdiny si po své premiéře v Metropolitní opeře získává velmi pozitivní recenze. Chválí zejména výpravu i práci orchestru, který si poradil s hudbou, kde se míchá klasika s jazzem i africkou hudbou, pozitivní slova míří i k Willu Livermanovi a jeho schopnosti portrétovat Malcolma jako člověka, nikoliv jako mýtického hrdinu.

Přímý přenos opery X: Život a doba Malcolma X distribuuje do kin společnost Aerofilms. Na programu je 18. listopadu 2023.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments