Yo-Yo Ma připlul na své vystoupení lodí

Světově proslulý violoncellista Yo-Yo Ma připlul na své včerejší vystoupení v centru Prahy po Vltavě na lodi. Původně měl svůj program představit v sále Rudolfina. Na vlastní přání ho ale přesunul na plovoucí scénu u Slovanského ostrova, kde v rámci hudebního festivalu Prague Sounds zahrál šest suit pro sólové violoncello skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Vystoupení trvalo bez přestávky dvě a půl hodiny.

Yo-Yo Ma a Guy Borg (zdroj Struny podzimu)
Yo-Yo Ma a Guy Borg (zdroj Struny podzimu)

Koncert nabídl zhruba tisícovce diváků plovoucího hlediště možnost sledovat jediného umělce na pódiu na pozadí mostu Legií, v přímém sousedství Národního divadla, s výhledem na petřínskou rozhlednu. Díky umístění pódia na hladinu řeky Vltavy vystoupení sledovaly další stovky lidí z nábřeží, někteří k pontonu připluli na lodičkách či šlapadlech.

Yo-Yo Ma, který se narodil v roce 1955 čínským rodičům v Paříži a později se s nimi přestěhoval do New Yorku, koncert mluveným slovem příliš neprokládal. Když ale promluvil, bylo to v češtině. Pořadatele festivalu před třetí suitou pochválil za nápad přivést na Vltavu hudební produkci. Pátou suitu c moll poté věnoval „všem lidé, které jsme ztratili, ale nikdy nezapomene„. Po odehrání všech šesti hudebních kusů se s diváky rozloučil svým provedením Modlitby pro Martu.

Yo-Yo Ma zařadil Prahu na seznam 36 světových měst šesti kontinentů, ve kterých Bachových šest suit pro violoncello uvede. „Cílem je sdílet Bachovu hudbu s lidmi, kteří hledají rovnováhu a útěchu v době bezprecedentních změn,“ uvedl umělec dříve. Suity zahrál například na pláži v Massachusetts, na střeše mrakodrapu v New Yorku či v americkém národním parku Acadia.

Projekt Prague Sounds vznikl loni jako reakce na pandemii koronaviru. Letos se stal open-airem, který u příležitosti svého 25. výročí připravil festival Struny podzimu. Ve čtvrtek ho zahájil Jiří Suchý, program pokračuje do 8. září.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments