Za měsíc začíná 32. ročník MHF Český Krumlov

Již za měsíc propojí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov jedinečného genia loci Českého Krumlova nejen s klasickou hudbou. 18 koncertů hlavního programu se odehraje na dvanácti výjimečných místech okouzlujícího jihočeského města a jeho okolí, na čtyřech z nich dokonce úplně poprvé. Festival spojí hudbu s tancem, herectvím, pantomimou či originální scénografií. Další desítky koncertů různých žánrů, workshopy malování, tance, výtvarné dílny, jógu s živou hudbou a další nabídne zdarma doprovodný program ve Festivalové zóně.
Charles Castronovo (zdroj Charles Castronovo)
Charles Castronovo (zdroj Charles Castronovo)

Velkolepý zahajovací koncert 14. července – Francouzská noc – připomene jedno z klíčových dat historie – dobytí Bastily 14. července 1789. Na Letní jízdárně, v malebné scenérii zámku a jeho zahrad, uvede klavírista Alexander Melnikov Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse. Další díla francouzských skladatelů impresionismu a romantismu umocní originální taneční choreografie Jiřího Bubeníčka, které vyvrcholí podmanivým Bolerem.

Operní Gala připomene 15. července nejkrásnější árie a duety Guiseppa Verdiho, od jehož narození letos uplyne 210 let. Sólisty Zuzanu Markovou a Charlese Castronova doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneze Carrerase.

Horký letní večer22. července Viva España! nenechá jedno srdce v Pivovarské zahradě chladné. Zazní česká premiéra skladby Movimiento sinfónico „Musas y resuello“ trumpetisty Pacha Florese či vrcholně romantický Concierto de Aranjuez v podání Rafaela Aguirre. Temperamentní i romantické zarzuely, rozverné španělské operety, přenesou z jižní Evropy do jižních Čech španělští zpěváci. Partnery jim bude PKF – Prague Philharmonia a dirigent Manuel Hernández-Silva.

Vadim Gluzman (zdroj Vadim Gluzman, foto Marco Borggreve)
Vadim Gluzman (zdroj Vadim Gluzman, foto Marco Borggreve)

Na film Il Boémo naváže 21. července unikátní baletně-hudební inscenace Il Boemo & Wranitzky. Árie Josefa Myslivečka převede z filmového plátna na podium Simona Šaturová. Na druhou polovinu večera připravil dirigent Marek Štilec a Wranitzky kapelle novodobou premiéru baletu Lesní dívka Pavla Vranického.

Houslista Vadim Gluzman, hrající na jedny z pověstných „Stradivárek“, se 28. července stane mentorem mladých talentů z pěti států – vítězů soutěže Virtuosos V4+. Zámeckou jízdárnu rozezní největší talenty nastupující evropské generace muzikantů.

Na koncertu 29. července Bernstein Meets Gershwin představí klasická i muzikálová díla obou skladatelů sólisté z newyorské Broadwaye Nikki Renée Daniels a Jeff Kready.

Jeff Kready (zdroj Jeff Kready)
Jeff Kready (zdroj Jeff Kready)

Dveře do světa klasické hudby otevře dětem i zdráhajícím se dospělým koncert 4. srpna NEvážná klasika. Překvapivé sólové nástroje a předměty dokážou, že klasické hudbě rozhodně nechybí vtip a nadhled. Laškovných sopránových sól se zhostí Patricia Janečková a jako objevitel hudby i muzikant vystoupí Jan Budař.

Festival završí 5. srpna Slavné operní sbory a Carmina Burana. Český filharmonický sbor BrnoFilharmonie Bohuslava Martinů vedená Danielem Raiskinem si pro vyvrcholení 32. ročníku festivalu přizvali sólisty Adrianu Kučerovou a Anthonyho Gregoryho. Na konec festivalu zaburácí Českým Krumlovem Carmina Burana.

Kromě velkých symfonických koncertů chystá festival také mnoho menších, komorních koncertů. Diváci zavítají jak do krásných historických sálů, tak na nová, neobvyklá místa. V Maškarním sále vystoupí 20. července klavírista David Kalhous a jeho hosté a 27. července Smetanovo trio. Na dvou varhanních koncertech 23. a 25. července v kostele Božího těla a ve Zlaté Koruně zahrají účastníci i lektoři mistrovských kurzů Mekka varhaníků Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda. Na koncertu při svíčkách v kostele sv. Mikuláše vystoupí 3. srpna vokální kvartet Bohemia Voice.

Nikki Renée Daniels (zdroj  Nikki Renée Daniels)
Nikki Renée Daniels (zdroj Nikki Renée Daniels)

Festival letos zařadil také čtyři nová, někdy až experimentální místa. Kulturní centrum Prádelna hostí 19. července MIMOřádné spojení slovenského Mucha Quartetu a mima Vladimíra Kulíška, v krumlovské synagoze připomene památku krumlovské židovské obce Alinde Quintet a Paměť národa Jižní Čechy. Violoncellistka Meehae Ryo se smyčcovým kvartetem vzdá 30. července Poctu Brahmsovi v Egon Schiele Art Centru. Josef Špaček a Miroslav Sekera zahrají 25. července nejkrásnější dueta 20. století pro housle a klavír v Městském divadle Český Krumlov

Festivalová zóna je doprovodný program, který od pátku do neděle zdarma nabídne multižánrové koncerty, rozhovory s umělci, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity a mnoho dalšího. Návštěvníci tak mohou přijít do Klášterní zahrady na hudební piknik – každou neděli od 11:00 ke snídani zahraje Unique Quartet, Duo Budvicense nebo Trio Karageorgiev. Výtvarné dílny, ve kterých si děti i dospělí vyzkouší nejrůznější techniky i dřevořezbu připravila 3+galerie, Alšova jihočeská galerie a krumlovské Centrum pro pomoc dětem a mládeži. V neděli od 14:00 se poklidná zahrada promění v bohémský Krumlovský Montmartre. Víkend ve Festivalové zóně zakončí ve 20:30 hodin letní kino.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments