Za vzor má Rafaela Kubelíka. Zubin Mehta slaví osmdesátiny

Témata:Zubin Mehta

Světově uznávaný indický dirigent Zubin Mehta, který právě dnes slaví osmdesáté narozeniny, je znám svým energickým až vášnivým stylem dirigování, zejména pak interpretací hudby pozdního romantismu. Je uznávaným specialistou na tvorbu Brucknera, Strausse a Mahlera. Kritika ale oceňuje i jeho operní činnost. Zubin Mehta, čestný dirigent několika předních orchestrů, také bude už asi navždy spojen se známými koncerty „tří tenorů“.

Mehta se narodil v indické Bombaji. Právě tady začal roku 1950 na přání rodičů studovat medicínu, ale po roce školu opustil a věnoval se pouze hudbě. Studoval ve Vídni, kromě dirigování i kontrasbas, skladbu a klavír, za spolužáky zde měl dnes neméně proslulé kolegy ze svojí profese — Claudia Abbada či Daniela Barenboima.

Zubin Mehta (foto archiv)
Zubin Mehta (foto archiv)

Za svůj umělecký vzor Zubin Mehta často uvádí našeho Rafaela Kubelíka. S Berlínskou a Vídeňskou filharmonií debutoval v pouhých pětadvaceti letech, o rok později — tedy v roce 1962 —  dirigoval poprvé v Praze.

Zubin Mehta (foto archiv)
Zubin Mehta (foto archiv)

Samostatnou kapitolou je Mehtova spolupráce s Izraelskou filharmonií, s níž provedl přes tři tisíce koncertů. Je doživotním šéfdirigentem tohoto hudebního tělesa. V letech 1998-2006 byl hudebním ředitelem Bavorské státní opery v Mnichově.

Zubin Mehta (foto archiv)
Zubin Mehta (foto archiv)

Podruhé ženatý Zubin Mehta do Česka zavítal opakovaně, zatím naposledy v tuzemsku vystoupil v roce 2014, kdy spolu s Izraelskou filharmonií uzavíral festival Dvořákova Praha. Je nositelem celé řady vyznamenání a ocenění.

Zubin Mehta (foto archiv)
Zubin Mehta (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat