Začíná festival Zlatá Praha

Do středy potrvá letošní jedenapadesátý ročník festivalu Zlatá Praha, který začíná dnes. Vedle zahraničních hvězd se na něm objeví například dirigent Libor Pešek, tanečník Vlastimil Harapes či Elia Cmíral, skladatel filmové hudby, který prorazil v Hollywoodu. Festival hudby a tance se koná v prostorách Divadla Archa.“Festival Zlatá Praha letos vstupuje do druhé padesátky a naším cílem je, aby již nebyl jen televizním svátkem hudby a tance, ale aby se z něj stala významná událost pro širokou veřejnost, která spojuje špičková světová televizní díla s českou špičkovou kulturou,” uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Letošní ročník podle něj bude mostem mezi tradiční podobou festivalu a chystanou novou tváří, kterou chce televize představit v dalších letech.

Návštěvníci budou moci po čtyři dny zdarma v Divadle Archa zhlédnout 81 pořadů s hudební či taneční tematikou, které do soutěže poslali tvůrci z celkem 17 zemí. “Českou republiku letos v soutěži zastupuje sedm snímků. Unikátní bude například záznam lednového představení loňských hvězd festivalu, bratrů Bubeníčkových, Les Ballets Bubeníček. Představení, označené za taneční událost sezóny, uvidí návštěvníci Zlaté Prahy ve světové premiéře,” uvedl vedoucí projektu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Kromě snímků, jež se utkají o titul Grand Prix Golden Prague, doprovodí festival veřejné projekce vybraných dokumentů za účasti jejich protagonistů či tvůrců. Podle ředitele festivalu Vítězslava Sýkory za pozornost stojí například dokument Romantický vesmír Libora Peška, který divákům představí sám dirigent, či Neobyčejný život Vlastimila Harapese mapující nejen taneční, ale i hereckou a choreografickou kariéru umělce.

Zlaté Praze se bude věnovat také program ČT art. Slavnostní zakončení s předáním cen a vystoupením těch nejlepších tanečníků současné české scény uvidí diváci v přímém přenosu ve středu 8. října večer. Po skončení budou moci zhlédnout vítězný snímek letošního ročníku.

Zlatá Praha patří vedle Prix Italia a Rose d’Or k nejstarším televizním festivalům na evropském kontinentě. Od počátku ji pořádá Česká televize.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]