Zahajovací koncert Janáčkova festivalu je vyprodaný

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který začíná za zhruba 14 dní, už zcela vyprodal zahajovací koncert. Vystoupí na něm houslista Daniel Matejča s Janáčkovou filharmonií Ostrava a jejím šéfdirigentem Vasilijem Sinajskim. Program, zahrnující tradiční Janáčkovu Sinfonietta a Dvořákův Koncert pro housle a moll, zazní v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. To je po mnoha letech staronovým místem pro úvod do měsíc trvajícího pestrého koncertního i bohatého doprovodného programu Janáčkova festivalu.
Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

„Ve Dvořákově divadle máme menší hlediště, než jsme mívali v Domě kultury města Ostravy, který projde rekonstrukcí, nicméně vidíme, že zájem o letošní koncerty skutečně převyšuje loňský ročník,“ uvedl ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Vyprodáno je matiné „Naši dobří rodáci aneb slavní Češi ve Vídni“, které se v polovině června uskuteční ve Vítkovickém zámku. Organizátoři festivalu ale mají pro diváky v rukávu ještě minimálně tři velká esa.

Špičkové symfonické koncerty zahrají mistr violoncella Daniel Müller-Schott se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a klavírista Christian Ihle HadlandNorským rozhlasovým orchestrem. Oba koncerty se uskuteční v krásně rekonstruovaném Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě, který kromě výborné akustiky nabízí i adekvátní zázemí jak účinkujícím, tak posluchačům. Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor se skvělými sólisty a dirigentem – stálým hostem našeho prvního orchestru a prezidentem festivalu Tomášem Netopilem. Provedou Dvořákovu kantátu Stabat mater, a to v ostravské katedrále Božského Spasitele.

Za zcela výjimečný program v rámci festivalů klasické hudby napříč celou ČR lze označit violový recitál Kristiny Fialové. V programu zazní Sonáta pro sólovou violu Paula Hindemitha, ale také díla K. Pendereckého a G. Ligetiho.

Daniel Müller-Schott (foto Uwe Arens)
Daniel Müller-Schott (foto Uwe Arens)

Festivalový crossover se uskuteční také v hukvaldském amfiteátru, kde zazní moravské lidové písně a Janáčkova mladistvá Suita pro smyčce v netradičním podání jedinečné cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc.

Mimo to festival letos oslaví 70 let od založení ostravské konzervatoře. Slavit se bude ve velkém stylu v multifunkční aule Gong v industriálních Dolních Vítkovicích programem s názvem „70 let v plné kráse“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments